Yunanistan'ın umudu Türk turistler

YUNANİSTAN'IN UMUDU TÜRK TURİSTLER

Ekonomik krizdeki Yunanistan, krizden çıkış yolu olarak Türk turistleri çekebilmek için bir dizi etkinlik düzenleyecek.

Tarih : 01 Nisan 2015, 12:45
Puan Ver : Yunanistan'ın Umudu Türk Turistler(8/10)4


Ekonomik krizdeki Yunanistan, çıkışı komşusu Türkiye'de arıyor.

Ekonomik krizdeki Yunanistan, krizden çıkış yolu olarak Türk turistleri çekebilmek için bir dizi etkinlik düzenleyecek. Bu kapsamda, 2 Nisan 2015 Perşembe günü, ‘Greek Deluxe Travel Road Show' adı altında İstanbul'da bir etkinlik düzenlenecek. Yunanistan'ın Türkiye Büyükelçisi Kuriakos Loukakis, Merkez Makedonya Valisi Apostolos Tzitzikostas, Güney Ege Bölgesi Valisi George Hatzimarkos da, Yunanistan tarafını temsilen ‘Yunan Deluxe Travel Road Show'a bizzat katılacak.

25 Ocak 2015'te yapılan seçimleri kazanan Radikal Sol Koalisyon SYRIZA'nın lideri ve Yunanistan'ın çiçeği burnunda Başbakanı Alexis Çipras'ın, ‘Ege Denizi Yunanlılarındır' diyen Yunan milliyetçilerine hitaben ‘Ege Denizi sadece balıklarındır' karşılığını vermesiyle çok daha sıcak bir iklime giren Türk-Yunan ilişkileri, bir süredir turizmde de kendini hissettiriyor.

Bundan 10 yıl önce Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı 584,8 bin iken, aradan geçen on yıl içinde bu rakam yüzde 42 artarak 2014'te 830,8 bine ulaştı. Ancak asıl patlamayı Türk turist yaptı. 2005 yılında Yunanistan'a giden Türklerin sayısı sadece 141,3 bindi. 2014'te bu rakam, beş kattan fazla artarak 741 bine ulaştı. Her iki ülkenin hedefi de, 2015 yılında karşılıklı olarak 1 milyon turist rakamını aşmak.TURİZM YUNANİSTAN'IN CAN DAMARI

Nüfusu 11 milyon civarında olan Yunanistan için turizm vazgeçilemez bir gelir kaynağı. Ülke, her yıl nüfusunun 1,5 katı kadar turist ağırlıyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) verilerine göre; 2013 yılı itibariyle Yunanistan'da turizm sektörünün ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hâsılası'na sağladığı direkt katkı yüzde 6,5 düzeyinde bulunurken, destek olduğu diğer sektörlerle birlikte turizmin oluşturduğu ekonomik büyüklük Yunanistan ekonomisinin yüzde 16,3'üne karşılık geliyor. WTTC verilerine göre turizm sektörünün Yunanistan'da doğrudan istihdam sağladığı kişi sayısı 319 bin 500 kişi düzeyinde bulunurken ülkedeki toplam istihdamın yüzde 8,9'unu oluşturuyor.

(İHA)

 


Etiketler: Yunanistan  In  Umudu  Türk  Turistler  Atina  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER