yoğun bakım sıkıntısı gideriliyor

YOĞUN BAKIM SIKINTISI GİDERİLİYOR

Ak Parti Bursa İl Başkanlığı’nın Hünkar Köşkü’nde Bursa’daki köşe yazarları ile sohbet kahvaltısında konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, 1985-2007 yılları arasında YÖK’ün hekim fazlalığı var diyerek tıp fakültelerinde 5 bin öğrenci sayısını sabitlediği için bugün 20 bin doktor açığı oldunu belirtti.

Tarih : 30 Nisan 2015, 12:45
Puan Ver : Yoğun Bakım Sıkıntısı Gideriliyor(5/10)1


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye genelinde yaşanan yoğun bakım sıkıntısını, 1 ayı geçen yoğun bakım hastalarını 'palyatif' ismi verilen başka ünitelere alarak aşacaklarını söyledi.

Ak Parti Bursa İl Başkanlığı'nın Hünkar Köşkü'nde Bursa'daki köşe yazarları ile sohbet kahvaltısında konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, 1985-2007 yılları arasında YÖK'ün hekim fazlalığı var diyerek tıp fakültelerinde 5 bin öğrenci sayısını sabitlediği için bugün 20 bin doktor açığı oldunu belirtti. Türkiye'de 2002'den önce bir vatandaş yılda 3.2 defa hekime muayene olurken, bugün yılda 8.2 defa sağlık hizmeti aldığına dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, “Ayrıca 2002 öncesinde yüzde 30'lar seviyesinde olan hekimlerden memnuniyet oranı, bugün yüzde 75'ler seviyesine çıktı. Ancak YÖK başkanının 2007'te değişmesinden sonra tıp fakültelerinin öğrenci alım sayılarını arttırmaya başladık. Hemşire hizmetlerinde de 100 bin eksiğimiz var. Önümüzdeki birkaç yıldan itibaren hekim ve yardımcı sağlık hizmetlisi eksikliklerini tedricen azaltmaya başlayacağız. Şu anda 20 bin hekim eksiğimiz var. Böyle bir hizmeti mevcut hekimlerimizin fedekarca ve yoğun çalışmaları ile eksikliği hissettirmeden yürütüyoruz. Ancak senelerce insanların doktorlara kolayca ulaşmasını istemeyen tabib odalarımızdan bir ses çıkmıyor. Açığımız önümüzde 4-5 yılda kapanacak” dedi.90 BİN YATAK KAPASİTELİ MODERN HASTANELER GELİYOR

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şu anda inşaatı büyük oranda bitmiş 226 yeni kamu hastanesinde 36 bin yatak kapasitesinin modern cihazlarla birlikte şu günlerde devreye alınmaya başlandığına dikkat çekerek, “Bursa'nın ilçelerindeki hastaneleri de açıyoruz. Bu arada dün akşam Yüksek Planlama Kurulu'nda Ali Babacan başkanlığında 12 bin yatak kapasiteli 41 yeni hastanenin inşaatına başlanmasının da onayını aldık. 45 bin civarında yatağı yapmış oluyoruz. Bu arada kamu özel sektör işbirliği ile ileri teknolojiye sahip şehir hastaneleri de 45 bin yatak ile geliyor. Böylece 90 bin yatak kapasiteli modern hastanelerle sağlık hizmeti ihraç eden, bölgesindeki civar ülkelerdeki 1.5 milyar insanın sağlık hizmetlerine veren bir ülke haline geleceğiz” diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Yoğun  Bakım  Sıkıntısı  Gideriliyor  Bursa  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER