YHT'lerde Bugüne Kadar 40 Milyon Yolcu Taşıdı

YHT'LERDE BUGÜNE KADAR 40 MİLYON YOLCU TAŞIDI

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, işletmeye alınan bin 213 kilometrelik yüksek hızlı tren hattında bu güne kadar yaklaşık 40 milyon yolcu taşındığını belirtti.

Tarih : 12 Kasım 2017, 20:10
Puan Ver : Yht'lerde Bugüne Kadar 40 Milyon Yolcu Taşıdı(8/10)4

Uşak programı kapsamında İzmir - Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi Banaz - Eşme Hattı şantiye sahasında incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yetkililerden projede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Şantiye sahasında gazetecilere açıklama yapan Arslan, ülke genelinde başlattıkları yüksek hızlı tren seferberliğinin başarılı şekilde sürdüğünü bildirdi.

"YAKLAŞIK 40 MİLYON YOLCU TAŞINDI"

Mevcut yüksek tren hatlarının yolcu kapasitesine ilişkin bilgiler paylaşan Arslan, "İşletmeye alınan bin 213 kilometrelik yüksek hızlı tren hattında bu güne kadar yaklaşık 40 milyon yolcu taşındı" dedi.

Arslan, "Bu kapsamda Ankara-Polatlı- Afyonkarahisar-Uşak üzerinden Manisa ve İzmir'e ulaşacak yüksek hızlı tren projemiz sürüyor. Ankara -İzmir arası mevcut konvansiyonel tren hattımız 824 kilometre uzunluğunda, bunu yüksek hızlı trenle 624 kilometreye düşüreceğiz. Ankara'dan Polatlı'ya kadar olan kısmı zaten hazır, Polatlı sonrası 508 kilometre hat yaparak yolu İzmir'e uzatmış olacağız. Polatlı -İzmir arası hatta toplam uzunluğu 35 kilometre olan 43 tünel, 22 kilometre uzunluğa sahip 56 viyadük olacak, 100 milyon metreküp kazı 50 milyon metre küp dolgu yapılacak. Proje tamamlandığında 14 saat süren Ankara-İzmir arası yolculuk 3,5 saate inecek. Polatlı'dan İzmir'e kadar hatta çalışmaların yüzde 25'lik ilerleme sağlandı." dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Yht  Lerde  Bugüne  Kadar  40  Milyon  Yolcu  Taşıdı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER