yeni işbirliği anlaşmaları imzalandı

YENİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında geldiği Bosna-Hersek’te yaptığı açıklamada, “Türkiye şu anda Bosna-Hersek’e el uzatan ve Bosna-Hersek’te her yönüyle bulunan birinci derecedeki ülke konumundadır” dedi.

Tarih : 20 Mayıs 2015, 16:54
Puan Ver : Yeni İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı(8/10)4


Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında geldiği Bosna-Hersek'te yaptığı açıklamada, “Türkiye şu anda Bosna-Hersek'e el uzatan ve Bosna-Hersek'te her yönüyle bulunan birinci derecedeki ülke konumundadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna'da, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Başkanı Mladen İvaniç ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı sırasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlığı arasında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Bosna-Hersek Dışişleri Bakanlığı bilişim teknolojileri alanına işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu'nda veterinerlik alanında işbirliği anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu arasında yolcu ve eşyanın karayoluyla uluslararası taşınmasına ilişkin anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi bilimsel ve teknolojik işbirliği anlaşması imzalandı.

Erdoğan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ziyarette gösterilen misafirperverlik karşısında teşekkürlerini ifade ederek, “Bugün bizler için çok anlamlı çok önemli bir ziyaret ve bu ziyaretin inanıyorum ki Türkiye ve Bosna-Hersek arasında yeni bir sıçramanın tohumlarını atacağımız dönem olacaktır, süreç olacaktır. Türkiye ve Bosna-Hersek arasındaki ticaret hacmi malumunuz olduğu gibi 500 milyon dolar durumunda ver bu rakamı tabi yeterli bulmuyoruz.. buz rakamın daha da arttırılması gayreti içinde olacağız. Bu dar kapsamında görüşmede, heyetler arası görüşmede ele aldık, değerlendirmelerimizi yaptık. İlgili bakan arkadaşlarım da bizler de notlarımızı almış bulunuyoruz” dedi.'BİRİNCİ SIRADA TÜRKİYE VAR'

İlerleyen süreçte neler yapılabileceği konularının da ele alındığını ifade eden Erdoğan, “İnşallah yanımızdaki iş adamı arkadaşlarımızla birlikte bugün yapacağımız görüşmelerde inanıyorum ki bu yatırımlara yönelik adımları atmış olacağız. Gerek askeri, gerek siyasi, gerek ticari, kültürel, turizme yönelik bütün bu alanlardaki görüşmelerimizde bu ziyaretimizi taçlandırmayı hedefliyoruz. Tabi askeri alanda malum Türkiye ve Bosna-Hersek arasında özellikle NATO sürecine yönelik desteklerimiz sürüyor ve sürecektir. Yani burada en ufak bir taviz vermemiz mümkün değil. Bunun yanında siyasi alanda AB sürecine yönelik desteğimiz sürüyor, sürecektir. Ekonomik alanda birçok yatırımlarla ilgili ve tarıma yönelik daha önce bildiğiniz gibi başbakanlığımız döneminde vermiş olduğumuz bir söz vardı, 100 milyon Euro gibi bir destek ve bunun 85 milyon Euro'su kullanılmış durumda, diğeri de açık kullanılmaya hazır durumdadır. Yine bir 50 milyon Euro'luk KOBİ'lere yönelik bir adımımız var bu süreçte, şu anda devam ediyor. Tabii bu konuda en önemlisi Ziraat Bankamızın buradaki yapmış olduğu yatırım bir örnektir. Türkiye şu anda Bosna-Hersek'e el uzatan ve Bosna-Hersek'te her yönüyle bulunan birinci sırada, birinci derecedeki ülke konumundadır” açıklamasını yaptı.

(İHA)

 


Etiketler: Yeni  İşbirliği  Anlaşmaları  İmzalandı  Bosna Hersek  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER