yeni bir grip salgını daha mı geliyor ?

YENİ BİR GRİP SALGINI DAHA MI GELİYOR ?

Fatsa Özel Avrasya Medi Tech Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Abdulkadir Yıldırım, yeni bir grip salgınına karşı vatandaşları uyardı.

Tarih : 20 Ocak 2014, 12:44
Puan Ver : Yeni Bir Grip Salgını Daha Mı Geliyor ?(5/10)1


Fatsa Özel Avrasya Medi Tech Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm. Dr. Abdulkadir Yıldırım, yeni bir grip salgınına karşı vatandaşları uyardı.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu kuzey yarım kürede yaygın olarak “influenza A-domuz gribi” enfeksiyonu görüldüğünü belirten Dr. Abdulkadir Yıldırım, bu güne kadar söz konusu belirtilerin görülmeye başlandığını ve arttığını söyledi. Dr. Abdulkadir Yıldırım'ın açıklaması şöyle: “Yaygın olan virüs tipi İnfluenza A'dır. Aralık ayının başında daha çok ‘domuz gribi' olarak bilinen pandemik influenza A H1N1 yaygınken, yakın dönemde influenza H3N2'nin ağırlık kazandığı dikkat çekmektedir. Ayrıca influenza B tipi de görülmektedir. Yerel verilerimiz, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin verileriyle benzerlik göstermektedir. Şu anda yeni pandemiden söz edemeyiz ama yaygın bir influenza infeksiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın belirti ve bulguları farklılıklar gösterebilir. Sık olarak yüksek ateş, halsizlik olmak üzere baş ağrısı, yaygın kas ağrıları ve ishal olabilir.”“KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?”

Dr. Yıldırım, daha sonra genel anlamda solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmak için alınması gereken temel önlemleri sıraladı: “1- Her fırsatta ellerin yıkanması. 2- Hapşırırken, öksürürken ağzın ve burnun uygun şekilde kapatılması. 3- Kronik hastalığı olan kişilerin kendilerini özellikle korumaları. 4- Uygun tedavileri planlanması için hekime başvuru. 5- İnfluenza aşısı dahil olmak üzere, gerekli aşıların yapılması. 6- Öğrencilerin ve çalışanların uygun şekilde rapor almaları. 7- Bol sıvı alınması, istirahat edilmesi. Not: Bunların dışında alınması gereken önlemler, bireylere özel olarak düzenlenmelidir.”

(İHA)

 


Etiketler: Yeni  Bir  Grip  Salgını  Daha    Geliyor    Ordu  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER