VATİKAN'DAN TEPKİLERE YANIT GELDİ


VATİKAN'DAN TEPKİLERE YANIT GELDİ
Tarih : 15 Nisan 2015, 17:48
Puan Ver : Vatikan'dan Tepkilere Yanıt Geldi(5/10)1


Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun Paskalya ayininde 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanması ardından yaşananlara Vatikan'dan ilk cevap geldi: 'Türkiye'ye yanıt verip polemiğe girmeyeceğiz, ancak ortak bir komisyon kurulması fikrini destekliyoruz.'

Vatikan basın sözcüsü Federico Lombardi, bugün bir brifing sırasında gazetecilerin, Türkiye'den gelen tepkiler hakkında yorumunun ne olduğunu sorması üzerine, 'Bence Papa'nın o gün söyledikleri güneş kadar açık ve net. Papa; 2. Jean Paul ve Kerakin'in ortak sözlerini referans alarak tarihi gerçeklerin altını çizerken Ermenilerin yaşadıklarının da geçtiğimiz yüzyılda yaşanan ve hala yaşanmaya devam eden korkunç olaylardan biri olduğunu hatırlattı. Papa'nın vermek istediği mesaj tarihte yaşanan kötü olayların tekrar yaşanmaması için önlem almak üzerineydi' ifadesinde bulundu. Lombardi 'Papa'nın konuşmasının Türkiye tarafından gelen tepkiler ve eleştirilere rağmen tekrar açıklanmasına ya da benim veya bir başkası tarafından savunulmasına gerek yoktur. Polemik oluşturmak istemiyoruz' dedi.

Vatikan sözcüsü, Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortak komisyon önerisine ise olumlu yaklaştıklarını belirtti ve 'Ortak bir komisyon kurularak arşivlerin açılması teklifini enteresan buluyoruz, bu teklif Papa'nın tarihten ders çıkartmak isteğiyle de örtüşüyor' şeklinde konuştu. Lombardi Cumhurbaşkanı'nın diğer sözlerine yanıt vermedi ve 'Polemiğe girmeyeceğiz. Eleştirileri dikkate alacağız' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: Vatikan  Dan  Tepkilere  Yanıt  Geldi  St Pietro  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER