uzmanlar uyarıyor: kış hastalıklarına karşı çocuklara meyve yedirin

UZMANLAR UYARIYOR: KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI ÇOCUKLARA MEYVE YEDİRİN

Uzmanlar, soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi kış hastalıklarının çocuklarda daha sık görüldüğünü ifade ediyor.

Tarih : 08 Kasım 2012, 11:00
Puan Ver : Uzmanlar Uyarıyor: Kış Hastalıklarına Karşı Çocuklara Meyve Yedirin(6/10)2

Uzmanlar, soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi kış hastalıklarının çocuklarda daha sık görüldüğünü ifade ediyor. Temizlik kurallarına uymayan çocukların daha çok hastalandığını belirten uzmanlar, “Yılda yaklaşık 6-7 kez soğuk algınlığı geçiren çocuklara hijyen kuralları öğretilmeli, sık sık meyve yedirilmelidir.' uyarısında bulundu.

Çocukların yılda 6-7 defa grip, soğuk algınlığı, bronşit ve kulak iltihabı gibi hastalıklara yakalandığını belirten Uz. Dr. Cem Öcal, hastalıkların hijyen kurallarına dikkat edilmemesinden kaynaklandığını söyledi. Hijyen kurallarına uyulduğu takdirde çocukların risklerden korunacağını ifade eden Öcal, 'Çocukları hastalıklardan korumak için onlara, hijyen kurallarının öğretilmeli, yemek öncesi ve tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocukların beslenmeleri eksiksiz olmalı, aşılarının tam yapılmalı, sigara içilen ortamlardan da uzak tutulmalıdır.” uyarılarında bulundu.

Özellikle okul ve kreş çağındaki çocukların kalabalık ortamlarda bulunmasının daha çok risk taşıdığını kaydeden Öcal, 'Çocuklarda hastalıkların sık görülme sebepleri arasında henüz bağışıklık kazanmamış olmaları ve hijyen kurallarına yeterince uyamamaları yer almaktadır. Okula giden bir çocuk yılda yaklaşık 6-7 kez soğuk algınlığı geçirmektedir. Genellikle 7-10 gün içerisinde iyileşme sağlanmaktadır. Bu dönemde çocuklara sık sık meyve verilmedir.' dedi.


CİHANEtiketler: Uzmanlar  Uyarıyor  Kış  Hastalıklarına  Karşı  Çocuklara  Meyve  Yedirin  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER