uzmanlar uyardı: uzun süren öksürük dikkate alınmalı!

UZMANLAR UYARDI: UZUN SÜREN ÖKSÜRÜK DİKKATE ALINMALI!

AÖksürüğün karekteristik özelliklerine göre ve süresine göre farklı tiplere ayrıldığını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Akçay, özellikle çocuklarda risk oluşturabilecek öksürük tiplerini şöyle sır...

Tarih : 30 Ekim 2015, 11:13
Puan Ver : Uzmanlar Uyardı: Uzun Süren Öksürük Dikkate Alınmalı!(9/10)8


Öksürüğün karekteristik özelliklerine göre ve süresine göre farklı tiplere ayrıldığını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Akçay, özellikle çocuklarda risk oluşturabilecek öksürük tiplerini şöyle sıraladı: “Balgamın olmadığı daha çok irritasyona bağlı olan öksürük tipidir. Sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle görülür. Boğazdaki enfeksiyon nedeni ile irritasyona bağlı öksürük görülür. Bademcik iltihabı, laranjit, sinüzit gibi üst solunum yollarında enfeksiyon kuru öksürüğe neden olabilir. Alerji nedeniyle olan öksürükler genelde kuru öksürük şeklindedir. Alerjik astımda kuru öksürük görülür. Ev tozuna bağlı, sigaraya bağlı irritasyona bağlı kuru öksürük görülebilir. Alerjik astım dışında oyuncağın bir parçası veya kuruyemişin akciğerlere kaçmasına bağlı kuru öksürük görülebilir. Reflüye bağlı, bazı tansiyon düşürücü ilaçlara bağlı öksürük de kuru öksürüğe neden olabilir. Mevsim değişikliklerinde de görülebilir.

BALGAMLI ÖKSÜRÜK

Genellikle akciğerdeki enfeksiyon nedeniyle olan öksürüklerde görülür. Öksürükle beraber balgam vardır. En önemli nedeni akciğerdeki enfeksiyondur. Zatüre bakterilere, virüslere, mantarlara bağlı olabilir. Hava yollarında sıvı veya mukus nedeniyle olur. Özellikle yüksek ateş varsa akla zatüre gelmelidir. Verem hastalığı da balgamlı öksürük yapan bir durumdur. Soğuk algınlığına bağlı zaman zaman balgamlı öksürük görülür. Özellikle sabah kalkınca oluyorsa ve 1 -2 aydan daha uzun öksürük oluyorsa akciğerlerin bronşlarında harabiyet sonrası gelişen bronşektazi nedeniyle olabilir. Özellikle büyüme gelişme geriliği varsa, bebeklikten itibaren balgamlı öksürük oluyorsa akla kistik fibrosis akla gelmelidir.

KURUP ÖKSÜRÜĞÜ

Trakea ve larinkste viral enfeksiyon sonrası bu bölgede ödem gelişmesi sonucu aniden havlama şeklinde öksürük olur. Kurup hastalığında görülen bu öksürüğe kurup öksürüğü denir. Nefes borusunun girişinde gelişen ödem nefes borusunu daralttığı için nefes almada güçlük ve sesli nefes alma görülür. Bu hastalığın tipik öksürük şekli havlama şeklinde öksürük görülmesidir.

BOĞMACA ÖKSÜRÜĞÜ

Boğmaca mikrobu tarafında oluşan bir öksürüktür. Gribal enfeksiyon gibi başlayan öksürük 1 -2 hafta içinde boğulmalar şeklinde olmaya başlar. Öksürük krizleri sonrasında derin nefes alma olur. Öksürük sırasında kusmalar olabilir. 2 -3 ay kadar süren bir öksürük olur. Hafifi ateş ve burun akıntısı da genelde birlikte olur.

HIRILTILI ÖKSÜRÜK

Astım veya bronşiolit gibi hastalıklar sırasında akciğerde bronşların daralmasına bağlı hırıltı ile birlikte öksürük vardır. Islak çalma şeklinde akciğerlerden ses gelebilir.

PSİKOJENİK ÖKSÜRÜK

Fiziksel nedenlerle açıklanamayan öksürüktür. Genellikle gribal enfeksiyon sonrası devam eder. Öksürük şekli genelde tekrarlayıcı kuru öksürük şeklindedir ve farklı bir seste öksürük olur. Uykuda olmaz ve uyandığında öksürük olur.”

Prof. Dr. Ahmet Akçay, hastalık ilerlemeden mutlaka doktora gidilmesini önererek, şu hususlara dikkat edilmesini istedi:

“- 2 -3 haftadan daha uzun sürüyorsa

– Gün geçtikçe artıyorsa

– Çocuğun günlük aktivitelerini etkiliyorsa

– Kanlı balgam görülmüşse

– 3 aydan küçük bir çocukta öksürük gelişmişse

– Öksürükle birlikte morarma oluyorsa

– Öksürük peş peşe ve boğulur tarzda oluyorsa ve arkadan kusma görülüyorsa boğmaca açısından değerlendirmek için

– 1 yaş altında sık kusmalarla birlikte öksürük varsa reflü açısından değerlendirmek için bir doktor tarafından incelenmesi gerekir.”
Etiketler: Uzmanlar  Uyardı  Uzun  Süren  Öksürük  Dikkate  Alınmalı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER