Ürdün, Rusya ve ABD, Suriye'nin Güneyinde Çatışmasızlık Bölgesi Kurmak İçin Anlaştı

ÜRDÜN, RUSYA VE ABD, SURİYE'NİN GÜNEYİNDE ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ KURMAK İÇİN ANLAŞTI

Türkiye ile kuzeyde ortak çalışan Rusya, Suriye'nin güneyinde de Ürdün ve ABD ile birlikte çatışmasızlık bölgesi oluşturma konusunda anlaştı.

Tarih : 11 Kasım 2017, 19:40
Puan Ver : Ürdün, Rusya Ve Abd, Suriye'nin Güneyinde Çatışmasızlık Bölgesi Kurmak İçin Anlaştı(10/10)6

Suriye'nin kuzeyinde, İdlib ve çevresinde Türkiye ve İran ile ortak bir "çatışmasızlık bölgesi" için anlaşan Rusya, güneyde ise kendine yeni müttefikler buldu.

Ürdün, Rusya ve ABD'nin Suriye'nin güneyinde çatışmasızlık bölgesi oluşturulması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

ÜRDÜN'DE BİR ARAYA GELDİLER

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'nın haberine göre, Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni, ABD, Rusya ve Ürdün'den yetkililerin başkent Amman'da bir araya gelerek, Suriye'nin güneyinde çatışmasızlık bölgesi kurulması noktasında anlaşmaya vardığını duyurdu.

7 TEMMUZ SINIR SAYILACAK

Anlaşmanın Suriye'de şiddet olaylarını durdurmak ve krize sürdürülebilir siyasi çözüm bulmak amacıyla ortak üçlü çabalar çerçevesinde atılmış bir adım olduğunu belirten Mumeni, "Yeni anlaşma, üç ülkenin 7 Temmuz'da Suriye'nin güneybatısındaki temas noktaları boyunca ateşkes sağlanması anlaşması açısından yaptığı düzenlemeleri destekliyor." ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞMELER MAYIS AYINDA BAŞLAMIŞTI

Ürdün'ün girişimiyle söz konusu üç ülke arasında Mayıs ayında başlayan görüşmeler, ateşkesin desteklenmesi, ülkede yeniden istikrar sağlanana kadar gerginliğin düşürülmesi ve bölgeye insani yardımların ulaşmasına izin verilmesi anlaşmasıyla sonuçlanmıştı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Ürdün  Rusya  Ve  Abd  Suriye  Nin  Güneyinde  Çatışmasızlık  Bölgesi  Kurmak  İçin  
Anlaştı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER