TÜRKİYE'DEN ABD'YE SERT TEPKİ: EN SERT BİÇİMDE PROTESTO EDİYORUZ


Türkiye'den ABD'ye Sert Tepki: En Sert Biçimde Protesto Ediyoruz
Tarih : 31 Ağustos 2017, 00:20
Puan Ver : Türkiye'den Abd'ye Sert Tepki: En Sert Biçimde Protesto Ediyoruz(6/10)2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABDziyareti sırasında PKK'lı teröristler ve yandaşları Türk heyetine saldırmış, olaya müdahale eden Cumhurbaşkanlığı korumalarıyla teröristler arasında arbede yaşanmıştı.

Korumalar hakkında ABD savcılarının hazırladığı iddianame bugün mahkemece kabul edildi.

Türkiye'den ABD'nin bu skandal hamlesine cevap da gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

"ESEFLE KARŞILIYORUZ"

Vaşington Bölgesi Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı'nın, Vaşington Büyükelçiliğimiz ikametgâhı önünde 16 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan olaylara ilişkin iddianamenin kabul edildiğini açıklaması esefle karşılanmıştır.

"EN SERT BİÇİMDE PROTESTO EDİYORUZ"

Olayın ABD yerel güvenlik makamlarının ciddi ihmalleri, heyetimizin güvenliğinin sağlanamaması ve gösterici kisvesi altındaki PKK terör örgütü yandaşlarının provokasyonlarından kaynaklandığı daha önce ABD makamlarına birçok düzeyde ve defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen, olay yerinde bulunmayan, hatta hiç ABD'ye gitmemiş olan isimlerin dahi suçlandığı haksız ve yanlı bir iddianamenin kabul edilmesini en sert biçimde protesto ediyoruz. Konuya ilişkin tepkimiz, ABD'nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir.

"HUKUKİ HAKLARIMIZI SAKLI TUTUYORUZ"

Tamamen siyasi bir yaklaşımla, dayanaksız ve haksız şekilde bu noktaya getirilen ve ABD'de bazı siyasi çevrelerin konuyu tırmandırma gayretlerinin bir parçası olarak gördüğümüz bu gelişme hususunda hukuki yollardan mücadele hakkımızı saklı tutuyoruz.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Türkiye  Den  Abd  Ye  Sert  Tepki  En  Sert  Biçimde  Protesto  Ediyoruz  
  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER