TÜRK MÜHENDİSLERİN GELİŞTİRDİĞİ MOBİL TAKİP SİSTEMİ, SUÇLULARI 1 SAATTEYAKALAYACAK


Türk Mühendislerin Geliştirdiği Mobil Takip Sistemi, Suçluları 1 SaatteYakalayacak
Tarih : 18 Eylül 2017, 14:10
Puan Ver : Türk Mühendislerin Geliştirdiği Mobil Takip Sistemi, Suçluları 1 Saatteyakalayacak(10/10)6

Güvenli şehir teknolojileri alanında faaliyet gösteren firma, polis, Jandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılabilen ve bu sayede sabit kamera sistemlerinin olmadığı yerlerde şüphelilerin tespitine olanak tanıyan sistem geliştirdi. İstanbul merkezli Ekin Teknoloji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenli ve akıllı şehirler piyasasının küresel büyüklüğünün 40 milyar dolara ulaştığını söyledi.

"DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ YOK"

Ekin, Türk mühendislerin tasarladığı mobil takip sistemi "Patrol" hakkında bilgi vererek, sistemin dünyada bir örneğinin olmadığının altını çizdi.

Yüksek çözünürlüklü yüz tanıma sistemlerinin piyasada fark yarattığını belirten Ekin, "Biz yüksek çözünürlük ve doğruluk oranına sahip denetim çözümlerinin bir adım ötesine geçtik. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde yüz, plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi ürettik." diye konuştu.

Ekin, sistemin, polis, jandarma ve itfaiye araçlarına tepe lambası şeklinde takılarak uygulanabildiğine dikkati çekerek, hareketli ya da park halindeki tüm araçların plakalarını otomatik algılayan sistemin, yüz tanıma yapabilmesinin yanı sıra şerit veya park ihlallerini koordinatlarıyla oluşturdukları "Güvenli Şehir İşletim Sistemi"ne ilettiğini kaydetti.

"ŞÜPHELİ BULMA SÜRESİNİ BİR SAATE İNDİRDİK"

Sistemin tüm araçlardan alınan canlı görüntülerin tek bir merkezden izlenebilmesine olanak tanıdığını anlatan Ekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sistem aranan şahsı cinsiyeti, yaş aralığı, saç ve göz rengi gibi kriterlere göre kaydediyor, benzer şekilde araçları marka ve modellerine göre tanımlayabiliyor. Örneğin bir asayiş olayı kapsamında 30'lu yaşlarda, sarışın, uzun saçlı, mavi gömlek giyen bir şahsı arıyoruz. Sisteme, uygun filtreleri girerek arama yaptığımızda o an, sistemin algıladığı bölgelerde, bu kategorideki tüm şahıslara ulaşabiliyoruz. Aranan şahsın görüntüsü ile sistemin tespit ettiği görüntü, anlık ya da daha sonraki bir zamanda eşleştiğinde sistem alarm veriyor. Aranan kişi ya da araç 100 günde bulunuyorsa biz bu süreyi 1 saate indiriyoruz. Önümüzde 10 milyon seçenek varsa biz bunu bine düşürüyoruz."

10 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren Ekin, İstanbul merkez olmak üzere Stuttgart, New York, Ankara, Bakü, Dubai ve Abu Dabi'de ofis açtıklarını dile getirdi.

Ekin, Türkiye'de 40 ilde kullanılan sistemi Almanya, Fransa, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin aralarında bulunduğu 10 ülkeye ihraç ettikleri ve bu ülkelerde 500'ün üzerinde kontrol merkezi, 4 bin 800 güvenli trafik sistemi, 14 bin şehir izleme sistemi kurduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Sistemlerimizin kullanıldığı şehirlerde ihlal ve suç oranlarının ciddi anlamda azaldığını görüyoruz. Örneğin Abu Dabi'de sistemlerimizin kullanılmasının ardından ölümlü trafik kazaları yüzde 34 azaldı. Dünyada şehir güvenlik endeksi araştırmalarına bakıldığında Abu Dabi'nin en güvenli şehirler arasında yer aldığı görülüyor."

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Türk  Mühendislerin  Geliştirdiği  Mobil  Takip  Sistemi  Suçluları  1  Saatteyakalayacak    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER