TARİHİ TÖRENDE NET MESAJ: 27 MAYIS BİR DAHA TEKERRÜR ETMEYECEK


TARİHİ TÖRENDE NET MESAJ: 27 MAYIS BİR DAHA TEKERRÜR ETMEYECEK
Tarih : 14 Mayıs 2015, 12:57
Puan Ver : Tarihi Törende Net Mesaj: 27 Mayıs Bir Daha Tekerrür Etmeyecek(5/10)1


27 Mayıs darbesi sonrası dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile iki bakanının idam edildiği Yassıada, demokrasi tarihine geçecek önemli bir gün yaşadı.

Yassıada ve Sivriada'nın ‘Demokrasi ve Özgürlük Adaları'na dönüştürülmesi projesi kapsamında ilk kazma vuruldu, temel atıldı. Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes'in de katıldığı temel atma töreninde konuşan Başbakan Davutoğlu, “27 Mayıs'ın tekerrür etmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Ahmet Davutoğlu, '27 Nisan'da e-muhtıra verildiği gece eğer Sayın Cumhurbaşkanımız, başbakan olarak ve onun bütün ekibi bu tecrübelerden hareketle dimdik durmamış olsalardı, bugün Türkiye'de demokrasi 28 Şubat benzeri postmodern bir müdahalenin izlerini yaşıyor olacaktı. Bugün de yine başka vesayet görüntüleri altında milli iradeye tahakküm etme çabası içinde olanlar var. Türkiye bir daha 27 Mayıs gibi bir darbe görmeyecektir. Buna izin vermeyeceğiz' dedi.'ADADA EĞLENCE MEKANI OLMAYACAK'

”Demokrasi ve Özgürlük Adaları” projesi hakkında da bilgi veren Davutoğlu, 'Dört hususa dikkati çekmek isterim. Birincisi, Yassıada ve Sivriada, burada yaşanan hatıralarla tarih içinde muhafaza edilecek. İkinci husus, tarihi doku itibarıyla Bizans'tan kalan bazı tarihi kalıntılar da muhafaza edilecek ve tarihi dokuya hiçbir zarar verilmeyecek. Üçüncüsü, yeşil alan konusunda. Burada bir tek ağaç eksilirse yerine ağaç dikilecek. Dördüncüsü de bu alanın kullanılması, kesinlikle demokrasi ve özgürlük kavramlarıyla uyumlu şekilde olacak. Bu mekan barış görüşmeleri için, konferanslar için kullanılacak' diye konuştu.

Yaşanan acılara hürmet edilmesi gerektiğini anlatan başbakan, 'Oteller kesinlik eğlence maksatlı etkinlik yapamayacak. Eğlenceye müsaade etmeyiz' dedi. Bir de çağrıda bulunan Davutoğlu, 'Yapı tamamlandığında 27 Mayıs'ta TBMM sembolik olarak burada toplansın' diye konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Tarihi  Törende  Net  Mesaj  27  Mayıs  Bir  Daha  Tekerrür  Etmeyecek  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER