Senede bir gün gerçekleşen Süper Ay bu gece gökyüzünde olacak

SENEDE BİR GÜN GERÇEKLEŞEN SÜPER AY BU GECE GÖKYÜZÜNDE OLACAK

Bu gece, senede bir defa gerçekleşen ve Ay'ın Dünya'ya en yakın konuma gelerek çok daha büyük ve parlak gözüktüğü Süper Ay isimli doğa olayı gözlemlenebilecek.

Tarih : 03 Aralık 2017, 17:30
Puan Ver : Senede Bir Gün Gerçekleşen Süper Ay Bu Gece Gökyüzünde Olacak(10/10)6

Bu gece gökyüzünde şölen var. Süper Ay adı verilen ve yılda bir defa gerçekleşen gökyüzü olayı, bu sene 3 Aralık gecesine denk geliyor.

YÜZDE 7 DAHA BÜYÜK

Bu yıl süper ay dolunaya denk geldiği için, Ay çok daha büyük ve parlak bir biçimde gökyüzünde olacak. Ay'ın normal halinden yüzde 7 daha büyük, yüzde 16 daha parlak görüleceği söyleniyor.

Ay genellikle Dünya'dan yaklaşık 238.000 mil uzaktadır ancak zaman zaman çok daha yakınlaşır. Bugün ise bu mesafe 222.136 mil olacak. Ay'ın Dünya ile olan uzaklığı sabit değildir çünkü Ay Dünya'nın etrafında dönerken mükemmel bir daire çizerek hareket etmez. Bu gece de senenin Ay ve Dünya açısından birbirlerine en yakın oldukları gün olacak.

DOLUNAY İLE ÇAKIŞIYOR

Ay aslında Mayıs ayında gezegenimize daha fazla yaklaşmıştı ancak bugün dolunay ile çakıştığı için en parlak halinde görünecek ve gözlemlenmesi çok daha kolay olacak.

TÜRKİYE'DEN DE GÖRÜLECEK

Süper Ay'ın en iyi kuzey ülkelerinde görüneceği belirtilirken Türkiye'den izlemenin de mümkün olacağı ifade ediliyor. Ay, İstanbul'da saat 18:03'te ufukta belirmeye başlayacak.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Senede  Bir  Gün  Gerçekleşen  Süper  Ay  Bu  Gece  Gökyüzünde  Olacak    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER