şamil tayyar'dan genelkurmay başkanına 'paralel temizlik' eleştirisi

ŞAMİL TAYYAR'DAN GENELKURMAY BAŞKANINA 'PARALEL TEMİZLİK' ELEŞTİRİSİ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in Türk Silahlı Kuvvetlerindeki ’paralel yapı’ mensuplarının tasfiyesinde zaaf gösterdiğini öne sürdü.

Tarih : 15 Mayıs 2015, 18:12
Puan Ver : Şamil Tayyar'dan Genelkurmay Başkanına 'paralel Temizlik' Eleştirisi(5/10)1


AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in Türk Silahlı Kuvvetlerindeki 'paralel yapı' mensuplarının tasfiyesinde zaaf gösterdiğini öne sürdü.

Şamil Tayyar, TGRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Paralel yapının askeriye uzantılarının tasfiyesinde Necdet Özel'in zaaf gösterdiğini düşündüğünü anlatan Tayyar, 'Belki 3-5 gün sonra emekli olacak, elini taşın altına sokmak istemiyor' yorumunda bulundu. Tayyar, emniyet ve yargıdaki temizliğin ordu içinde henüz yapılamamasını sorgulayarak, 'Sayın Genelkurmay Başkanı Necdet Özel Paşa, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde cemaat ile mücadelede, çok güçlü ve etkin bir rol üstlenmedi. Keşke devletin diğer kurumlarında olduğu gibi, Özel Paşa da bu konuda daha gayretli olsaydı. Bu inceleme ve savuşturmalar daha erken başlar, mesafe alırdı. Ordudaki paralelciler ile ilgili çok sayıda ihbar geldiğini biliyoruz; ama şahsi olarak ben bunların yerine getirilmediği kanaatindeyim. Burada da Sayın Genelkurmay Başkanı'nın rolü olduğunu düşünüyorum. Daha katı, keskin ve mücadeleci olabilirdi' ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar ordudaki paralel temizliğin bitmiş olması gerektiğini savunan Tayyar, 'Emniyette operasyon yapıldı. Yargıda ihraçlar devam ediyor. Pekiyi; Türk Silahlı Kuvvetleri'nde ne oldu? Ki; üstelik daha kolay karar alabildikleri hâlde... Karar verme mekanizmalarının daha güçlü olduğu bir kurumun, milli mücadelede diğer kurumlara göre geride kalmasının mutlaka irdelenmesi gerekiyor. Paralel yapı ile mücadele, TSK'da diğer kurumlarla mukayese edildiğinde daha yavaş yürüyorsa, ben bunda Sayın Genelkurmay Başkanı'nın tavrının önemli rolü olduğunu düşünüyorum' dedi. Necdet Özel Paşa'nın paralel yapı ile mücadele konusunda sessiz kalmasına yönelik sebepleri bildiğini söyleyen Tayyar, bunu açıklamak için zamanın henüz erken olduğunu da söyledi.'PARALEL YAPI İNTİHAR SALDIRILARI YAPABİLİR'

AK Parti'nin yeniden güçlü bir şekilde iktidar olduğunda paralel yapının bir daha belini doğrultamayacağını söyleyen Şamil Tayyar, 'Dizleri üzerine çökmek üzere... Ayak bağları çözüldü. 7 Haziran'da bu millet sandıkta bir güçlü tokat daha vurduğu zaman, yere yıkılır ve kolay kolay kalkamaz. Peki sonra ne olur? Bunlar marjinalleşir o zaman, yerin altına inerler... Tıpkı DHKP-C gibi bir marjinal silahlı terör örgütü haline gelirler. Çünkü bunların tasfiye olan özellikle istihbarat ve emniyet kökenli kadrolarının böyle bir hazırlığı var. Bunlar siyaseten var olabilecekleri bir atmosferi, bir iklimi eğer bulamazlarsa tamamen yer altında marjinalleşirler' dedi.

Sultanahmet saldırısı örneği veren Şamil Tayyar, paralel yapının üçüncü kez seçimde istediğini alamaması durumunda DHKP-C gibi bir terör örgütüne dönüşeceğini savunarak, 'İntihar saldırısı yapabilirler. Bunu söylerken, iki hakimin mesai saati sonrası verdiği karardan bahsetmiyorum. Orada bir metafor var. Ama aynı zamanda DHKP-C'nin Sultanahmet Meydanı'nda yaptığı gibi, doğrudan üzerine bomba bağlayarak kendisini patlatabilecek çok sayıda cemaat mensubu var. Geçtiğimiz günlerde, sözüm ona ismi önünde akademik unvan olan Prof. Dr. Osman Özsoy, Samanyolu TV'de, 'Bu mesele üç-beş yiğidin işine bakar' demesi, aslında bu anlattıklarımızın başka ifadesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız 'haşhaşi' dediğinde incinenler ve alınanlar olmuştu. Ama işte görüyoruz ki; sanki uyuşturucu kullanmış, bali kullanmış, tiner kullanmış kişiler gibi, gözü de gönlü de kapanmış, kararmış bir güruh var. Bunlar çok rahatlıkla canlı bomba olabilir, silahlı eylemlere yönlendirilebilirler. Bu yönde çalışmalar da var' değerlendirmesinde bulundu.

(İHA)

 


Etiketler: Şamil  Tayyar  Dan  Genelkurmay  Başkanına    Paralel  Temizlik    Eleştirisi  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER