saatler geri alındı mı? saat şu an kaç?

SAATLER GERİ ALINDI MI? SAAT ŞU AN KAÇ?

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bir saat geri alındı. Kafa karışıklığına neden olan saatlerin geri alınması işlemi 04.00'ten itibaren başladı. İşte kış saati uygulaması detayları..

Tarih : 08 Kasım 2015, 11:09
Puan Ver : Saatler Geri Alındı Mı? Saat Şu An Kaç?(10/10)12


Türkiye, 1925'te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair  Kanun'a dayalı olarak bu gece kış saatine geçti. Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu amacıyla 29  Mart Pazar günü saat 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınan saatler, bu kez  04.00'ten itibaren 1 saat geri alındı. 


 


  Bu yıl, kış saati uygulaması, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi  nedeniyle iki hafta ertelemeli olarak 8 Kasım'da başladı. 


 


SAATLER NEDEN GERİ ALINIR?


 


Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması 'gece zamanını da gündüze katmaktır' ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00'de değil de 23:00'de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.


 


Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır. Yaz günleri hava çok erken aydınlanır.Etiketler: Saatler  Geri  Alındı    Saat  Şu  An  Kaç    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER