RUSYA'NIN TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMESİNİN 2 GEREKÇESİ


RUSYA'NIN TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEMESİNİN 2 GEREKÇESİ
Tarih : 17 Ekim 2015, 15:26
Puan Ver : Rusya'nın Türkiye'den Özür Dilemesinin 2 Gerekçesi(10/10)12


Rusya'ya ait savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından Rus askeri heyetinin Türkiye'yi bilgilendirmek üzere Ankara'ya düzenlediği ziyaretin detayları belli oldu.

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümgeneral Sergey Dronov başkanlığındaki askeri heyet, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki temaslarında, ihlallere gerekçe olarak “kötü hava şartları” ve “tecrübesizliği” gösterdi.

Milliyet gazetesinden Aydın Hasan'ın haberine göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan heyetle bir araya gelen Rus heyeti, hava koşullarının kötü olması ve söz konusu bölgedeki tecrübesizliğin ihlallere neden olduğunu bildirdi. Heyet, Türkiye ile yüksek koordinasyon içinde hareket edilmesi durumunda bu sorunların tekrarlanmayacağını, niyetlerinin de yüksek koordinasyon olduğunu iletti.

Genelkurmay Başkanlığı, Tümgeneral Dronov ve beraberindeki heyetle yapılan görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

"Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümgeneral Dronov başkanlığındaki bir askeri heyet, 3-4 Ekim 2015 tarihlerinde meydana gelen Türk hava sahası ihlallerinin nedenlerini açıklığa kavuşturmak ve ihlallerin tekerrürünü önlemek maksadıyla alınan tedbirler hakkında, 15 Ekim 2015 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Karargahına gelerek bilgi paylaşımında bulunmuştur."

Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonları yapan Rus jetlerinin 3-4 Ekim tarihlerinde Türkiye hava sahasını ihlal etmesi ve 13 kez Rus-Türk jetlerinin sınırda tehlikeli yakınlaşma riski almaları endişelere neden olmuştu.
Etiketler: Rusya  Nın  Türkiye  Den  Özür  Dilemesinin  2  Gerekçesi    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER