PUTİN, ABD'Yİ UYARDI: YAPTIKLARINIZA AYNI ŞEKİLDE CEVAP VERECEĞİZ


Putin, ABD'yi Uyardı: Yaptıklarınıza Aynı Şekilde Cevap Vereceğiz
Tarih : 12 Kasım 2017, 01:50
Puan Ver : Putin, Abd'yi Uyardı: Yaptıklarınıza Aynı Şekilde Cevap Vereceğiz(7/10)3

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Amerika'da çalışan Rus medya kuruluşlarına yönelik eylemlerini 'ifade özgürlüğüne saldırı' olarak niteledi ve Washington'ı, Moskova'nın kendilerine 'aynı şekilde yanıt vereceği' konusunda uyardı.

ABD YÖNETİMİYLE DALGA GEÇTİ

Vietnam'da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'nın ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Putin şu ifadeleri kullandı:

"Halk arasında söylendiği gibi, bu kadar hüzün verici olmasaydı, komik olurdu. Zira ABD'de bunu yapanlar sürekli olarak göğüs gere gere 'gayretli demokratlar', dünyada bir numara olduklarını söylüyordu ve bu bağlamda ifade özgürlüğü her zaman demokrasinin ışığı gibi öne çıkarılıyordu. İfade özgürlüğü olmadan demokrasi de var olamaz. ABD'de yayın kuruluşlarımıza yapılan saldırı şüphesiz ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır."

"RT, ABD'DE HİSSETİĞİ BASKIYI BAŞKA HİÇBİR YERDE HİSSETMEDİ"

Daha önce ABD Adalet Bakanlığı, RT America'ya 'yabancı ajan' olarak kaydolması için pazartesiye kadar süre vermişti. Sputnik ve RT Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, talebin yerine getirilmesi için verilen süre bitiminin 'yamyamca' olarak belirlendiğini, RT televizyonunun ABD'de hissettiği baskıyı başka herhangi bir ülkede hissetmediğini belirtmişti.

Geçtiğimiz ekim sonunda Twitter, Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine sözde müdahalesini gerekçe göstererek RT ve Sputnik'in sahip olduğu tüm hesaplardan gelen reklamları engelleme kararı aldığını açıklamıştı.

ABD kongre üyeleri ayrıca, seçimlerin sona ermesinden birkaç ay sonra ülkede yayına başlamış olmasına rağmen başkanlık kampanyasına 'müdahale ettiği' iddiasıyla Sputnik radyosu hakkında da soruşturma açılması çağrısında bulundu.

"AYNI ŞEKİLDE YANIT VERİLECEK"

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da ABD'de Rus yayın kuruluşlarına yapılan baskılara karşı alınacak tedbirler görüşülüyor. Milletvekilleri özellikle CNN, Amerika'nın Sesi, Özgür Avrupa Radyosu gibi yabancı yayın kuruluşlarının 'yabancı ajanlar' yasasına dâhil edilmesini öneriyor.

Putin, "Dün gördüğüm kadarıyla şu anda Devet Duması'nda görüşülen şeyler belki de fazla sert olabilir, fakat bu doğal bir şey, çünkü iktidarı temsil eden makamlar ortamında aşırı uç değerlendirmeler, sert yorumlar ve katı öneriler duyulabilir. Fakat biz, yanıtımızı mutlaka formül haline getirmeliyiz ve bu yanıt, karşı tarafa aynı şekilde verilecek" ifadelerini kullandı.

"MEDYA KURULUŞLARIYLA NASIL TARTIŞILIR?"

Rus yayın kuruluşlarının ABD'deki başkanlık seçimlerinin kampanyasına müdahale ettiklerine dair hiçbir kanıtın olmadığına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Zannedersem kongrede ya da senatoda yapılan son soruşturmalar, oradaki reklam payının on binde birlerde olduğunu gösterdi, izleyici kitlesinin etkisi de binde bir ya da on binde bir civarında ölçülüyor. Yani bu karşılaştırılamayacak bir şey. Zannedersem 100 bin reklam varmış, Amerikan medya kuruluşlarıysa oraya milyonlarca reklam yerleştiriyor. Bu karşılaştırılabilir gibi değil. Fakat bu onlara tehlikeli geldi, müdahale olarak yorumlanıyor."

Yayın kuruluşların pozisyonlarıyla tartışılabileceğini, ancak bunun baskı yoluyla yapılmaması gerektiğini vurgulayan Putin, "Yayın kuruluşları kendi bakış açılarını ifade ediyor. Bilgi veriyor, yorum yapıyor ve kendi bakış açılarını ortaya koyuyor. Bununla tartışılabilir, ancak bu, kapatma veya mesleki faaliyetleri olanaksız hale getiren koşulları oluşturma yoluyla değil, kendi bakış açısını ortaya koyma, kendi bilgilerini kitlelere ulaştırma yoluyla yapılmalı. Böyle olmadı, fiilen kapatma yolunu seçtiler. Yanıt ta buna uygun, aynı şekilde verilecek"

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Putin  Abd  Yi  Uyardı  Yaptıklarınıza  Aynı  Şekilde  Cevap  Vereceğiz    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER