parmak izi ile cinsiyet belirlenebilecek

PARMAK İZİ İLE CİNSİYET BELİRLENEBİLECEK

Parmak izi, parmakların son eklemi ve uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği iz olarak tanımlanmaktadır. İlmek, kemer ve helezonu andıran biçimlerde üç şekilde bulunmaktadır. Herkesin, bu belirtilen biçimlerin kategorilerinden birine mensup olduğu belirtilmektedir.

Tarih : 12 Haziran 2015, 10:02
Puan Ver : Parmak İzi İle Cinsiyet Belirlenebilecek(7/10)6


Parmak izi, parmakların son eklemi ve uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği iz olarak tanımlanmaktadır. İlmek, kemer ve helezonu andıran biçimlerde üç şekilde bulunmaktadır. Herkesin, bu belirtilen biçimlerin kategorilerinden birine mensup olduğu belirtilmektedir.Bartın ÜniversitesiMühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Eyüp Burak Ceyhan, Prof. Dr. Şeref Sağıroğludanışmanlığında yürüttüğü yüksek lisans tez çalışması kapsamında parmak izinden cinsiyet tespit eden bir sistem geliştirdi. Ceyhan yaptığı açıklamada, Bartın Üniversitesi'ne geldiği günden bu yana yoğun çalışmalar sonucunda elde edilen sistem sayesinde  günlük hayatımızda oluşan suç ve benzeri durumlar için büyük oranda olayların açığa kavuşması konusunda büyük rol oynayacağını belirtti.Bu gelişmeler ile beraber Emniyet, Jandarmave Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) kriminal birimlerinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Ceyhan, “Bu sistem sayesinde daha önce parmak izine ait hiçbir bilgi olmasa bile, sadece parmak izi sisteme verilerek kişinin bay veya bayan olduğu anlaşılmaktadır. Sistem şöyle çalışıyor: Olay yerinde kalan parmak iziçeşitli yöntemlerle alındıktan sonra geliştirilen sisteme aktarılıyor. Alınan parmak izindeki belirli bir kesit kırpıldıktan sonra o kesit içinde yer alan çeşitli veriler aracılığıyla sistem  kadın mı erkek mi olduğunu tahmin ediyor” dedi.

Sistemin çeşitli deneylerle güvenirliğinin kanıtlandığını da kaydeden Ceyhan, “Sistem, şu ana kadar yapılan parmak izi çalışmalarından daha fazla kişi üzerinde denendi. Yani bay-bayan toplam 750 kişinin parmak izikullanılarak sistem geliştirildi. Bu parmak izlerini toplamak bile başlı başına uzun uğraş gerektirmektedir. Şu ana kadar yapılan deneylerde yüzde 90'ın üzerinde başarı elde edildiğini ve konu ile çalışma ile ilgili patentin alındığını belirtti.4K Ekranlı İlk Telefon ZTE Star 3 Olacak

 


Etiketler: Parmak  İzi  İle  Cinsiyet  Belirlenebilecek    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER