'özal kurucularındandı ama erdoğan esas mimar'

'ÖZAL KURUCULARINDANDI AMA ERDOĞAN ESAS MİMAR'

Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen 'Özal’dan Yeni Türkiye’ye' isimli konferansta Çekmeköylülerle buluşan eski Bakan Hasan Celal Güzel yakın arkadaşı merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı ve yeni Türkiye gerçeklerini anlattı.

Tarih : 15 Nisan 2015, 10:30
Puan Ver : 'özal Kurucularındandı Ama Erdoğan Esas Mimar'(5/10)1


Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın bilinmeyenlerini anlatan yakın arkadaşı Hasan Celal Güzel, Özal'ın şehit edildiğini savundu. Güzel, “Yeni Türkiye'nin bir bakıma kurucularındandı ama esas mimarı da Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen 'Özal'dan Yeni Türkiye'ye' isimli konferansta Çekmeköylülerle buluşan eski Bakan Hasan Celal Güzel yakın arkadaşı merhum cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı ve yeni Türkiye gerçeklerini anlattı. Turgut Özal Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen programa Eski Bakan Hasan Celal Güzel'in yanı sıra Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansta Özal'ın hayatındaki bilinmeyenlerden yeni Türkiye gerçeğine kadar birçok konu tartışıldı.

Özal'la olan anılarını vatandaşlarla paylaşan Güzel, sürekli rüyasında Özal'ı gördüğünü belirterek, “Rüyamda ikimizde kollarımızı sıvamış her zaman olduğu gibi gömleklerimizi, kravatlarımız yana kaymış, bir program üzerine konuşuyoruz. Rahmetli Özal bana, ‘İkinci yeni programı tamamlayamadan ayrıldık' diyor. Bende en son rüyamda Turgut ağabey şimdi Tayyip Bey tamamlıyor dedim” ifadelerini kullandı.'ÖZAL, SON DERECE MİLLİ GÖRÜŞ SAHİBİYDİ'

Türkiye'nin 8'inci Cumhurbaşkanı Özal'ın son derece milli çerçevede görüş sahibi ve vatanı milleti için vizyonu büyük olan bir insan olduğunu belirten Hasan Celal Güzel, “Yeni Türkiye'nin bir bakıma kurucularındandı ama esas mimarı da Recep Tayyip Erdoğan biliyorsunuz. Özal'ın şehit edilmesi konusunda Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu bir çalışma yaptı ve bu konuda çok büyük şüpheler olduğunu söyledi. Bunun neticesinde de biliyorsunuz kabri açıldı. Kabrinde cesedi bozulmadan çıktı. Bizim inancımıza göre ancak şehitlerin cesedi bozulmaz. Ayrıca birçok emare var şehit edildiğini gösteren, şimdi detaylara girmeyeyim” diye konuştu.'ÖZAL'IN EMPERYALİST VİZYONU ALEYHİNE OLDU'

Özal'ın suikastçılarının kim olduğu konusunda net bir şey söylemenin mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Güzel, “Titiz bir şekilde araştırılırsa ortaya çıkacaktır. Musul Kerkük konusu bir taraftan Ortadoğu'daki başarıları Orta Asya'da büyük bir entegrasyona Türk Birliği ile gitme konusundaki idealleri, birçok kimseyi ürküttü. Bir defa Rusya'yı ürküttü. Sonra İsrail'i ürküttü. Hatta Amerika'yı bile ürküttü. Dolayısıyla böyle bir şeyi istemiyorlardı. Rahmetli Özal'ın emperyal vizyonu o konuda çok aleyhine oldu. Ama bence çok da önemliydi” dedi.

İstanbul'un tekrar hilafetin merkezi olacağına değinen Güzel, “Şimdi Allah Recep Tayyip Erdoğan'ı korusun çok iyi korunuyor zaten. Allah da korusun. Oda aynı vizyonları geliştirerek devam ettiriyor biliyorsunuz. İnşallah kimse buna mani olmayacak. Mutlaka geçmişteki şanlı günlerde görecek. Tekrar bir imparatorluk şeklinde olmasa da bir emperyal vizyonla bizim devletimiz genişleyecek” ifadelerini kullandı.'ÖZAL SUİKASTINDA ÇOK İSİM ANILDI'

Özal'a düzenlenen suikastta birçok kişinin isminin anıldığını hatırlatan Hasan Celal Güzel, ”Levent Ersöz Ergenekon meselesinde son derece karışık bir kişiydi. Onunda bu işle ilgili olduğu söylendi. Sedat Simavi ile alakalı olduğu söylendi. Aslında çok yakınlarının ismi söz konusu oldu. Hatta Bedrettin Dalan'ın bile ismi geçti. Çünkü o maruz kaldığı suikastta Bedrettin Dalan'ında parmağı olduğu söylendi” diye kaydetti.

Konferansta Osmanlı dönemine dair birkaç konuya da değinen Güzel, dizi yapımcılarına seslenerek, “Kanuni dünyanın gelmiş geçmiş en muhteşem imparatoruydu. Öyle bir takım insanların televizyonlarda gösterdiği gibi harem zamparası değildi. Haşa… O bir ilahi kelimatullah mücahidiydi. 46 sene hükümdarlık yaptı bunun 43 senesini at üzerinde geçirdi. Vücudunda 14 tane kılı. Yarası var. Böyle bir adamı kalkıp utamadan böyle gösterdiler. Hürrem Sultan'da hiçbir zaman gösterildiği gibi entrikacı bir insan değildi. 7 yaşında hareme gelmiş tam manasıyla Türklük ve İslam'ı kabul etmiş, bütün İslam ülkelerine gidip İslam'a hizmet etmiş son derece önemli bir insandı. Öyle gösterdiler” diyerek tepki gösterdi.“TÜRKİYE'NİN GÜZEL YÖNETİCİLERİ OLDU””

Türkiye'nin güzel yöneticilerinin olduğunu belirten Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel, “Özellikle Adnan Menderes, rahmetli Turgut Özal Cumhurbaşkanımız, Rahmetli Necmettin Erbakan Hocamız bu ülkenin tarihinde iz bırakan isimler. Ama onlarında her zaman yanlarında yol arkadaşları vardı. Bugünde aramızda rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın yol arkadaşı Hasan Celal Güzel var. İnşallah bugün burada Özal'dan yeni Türkiye'ye doğru konferansta bilgilerini aktaracak” şeklinde konuştu.

Program sonunda katılımdan dolayı Çekmeköy Belediyesi adına Hasan Celal Güzel'e çiçek takdim edildi.

(İHA)

 


Etiketler:   Özal  Kurucularındandı  Ama  Erdoğan  Esas  Mimar    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER