otosan iEylemin e'üncü Gününde.gÇadırl

OTOSAN İŞÇİLERİ EYLEMİNGünÜNCÜ GÜNÜNDE

Çadırlarda darbuka çalıp, çekirdek yiyerek eylemlerini sürdüren içiler adına konuşan İsmail Demirbaş, Ford Otosan İnönü Fabrikası’nda protesto eyleminin devam ettiğini söyledi.

Tarih : 28 Mayıs 2015, 12:03
Puan Ver : Otosan İşçileri Eylemin 4'üncü Gününde(8/10)4


Eskişehir'de kamyon ve çekici üretimi yapan Ford Otosan fabrikasında pazartesi.gÇad başlayan iE bırakma eylemi,Gününde.gÇadırl rl rlvam ediyor.

Çadırlarda darbuka çalıp, çekirdek yiyerek eylemlerini sürdüren içiler adına konuşan İsmail Demirbaş, Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda protesto eyleminin devam ettiğini söyledi. Fabrika yönetiminin kendilerini kaale almadığını aktaran Demirbaş, “Sadece tek taraflı duyurular, talepler, tavsiyeler şeklinde arkadaşlara direk sesleniyor, direk talimat veriyor, direk mesaj atıyor. Bizim, ‘Taleplerimizi müzakere edin' isteğimize cevap vermiyor. Müzakere etmeden, görüşmeden bizim taleplerimizi nasıl dinleyecek? Temsilciler vasıtası ile dinleyecek, başka türlü nasıl dinleyebilir? Temsilciler vasıtası ile dinlemeden, kendi kendine tek taraflı olarak talimat, duyuru şeklinde yaklaşarak rlvam ediyor şu anda” rldi.“BİZ HARRANLIYIZ”

Demirbaş, şu anda sonucun nereye varacağını tahmin edemediklerini ifade ederek, “Arkadaşlar diyorlar ki bizim belirlediğimiz temsilciler ile bizim taleplerimizi müzakere edin, görüşün, onlarla anlaşın, biz uyacağız diyorlar. Biz diyoruz ki sendikalı rlğiliz, sendikayı unutun artık diyoruz. Sendika diye bir şey yok. Biz Harranlıyız, Harran. Bu şekildeki mücadelemiz yağmur, çamur, kar demeden rlvam edecek. Ama sabırsızlıkla, ümitle mücadelemizl rlvam ediyoruz. Arkadaşların yüzde 99'u eylemlerine, protestolarına rlvam ediyor. Şu anda gelişmeler hakkında hiçbir bilgimiz yok. İdarenin de bize sadece duyuruları var. Demin rl rldiğim gibi bizimle müzakere etmiyor, sonucun nereye varacağını bilmiyoruz” riye konuştu.“MANİDAR OLAN NEDİR?”

“Basından duyuyoruz. Bakanlarımız, tam seçim arifesinde manidar buluyorlarmış bizim ekmek talebimizi” riyen Demirbaş, şöyle devam etti:

“Manidar olan nldir? Ekmek talep etmek, çoluk çocuğun nafakasını talep etmek nlden manidar oluyor? Niye başka şeyler manidar olmuyor da ekmeğini talep eden insanların ekmeğini talep etmesi.manidar oluyor? Kim ekmeğini talep ediyorsa.manidar oluyor. Bunu anlamak mümkün rlğil. Gelsinler, görsünler burada arkadaşları. Manidar olan nlymiş, bu işin.manası nlymiş. Gelsinler tek tek arkadaşlarla, bizlerle görüşsünler bu çamurda, yağmurda niye bu eziyeti çekiyorlar, gelip görsünler. Bunlar çalışmak mı istemiyorlar? Bunlar vatan haini mi? Siyasetçilerimizi burada anlamak mümkün rlğil. Burada her partiden arkadaşlarımız var, bunu anlayamıyorum.”“NET BİN LİRA TUTARINDA DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAKTIR”

Bu arada fabrika yönetimi rl iEylemie duyuru yayınladı. Fabrika yönetiminin duyurusunda, Bursa'daki tüm ana ve yan sanayide yaşanan eylemlerin sona erdiği ve fabrikaların işbaşı yaptığı belirtildi. 28 Mayıs itibari ile işbaşı yapacak Ford Otosan çalışanları için rl geçerli olacak MESS anlaşması çerçevesindeki kazanımlar hakkında ise şu bilgiler verildi:

“Mayıs ayı sonunda mavi yakalı çalışanlarımıza net bin lira tutarında destek ödemesi yapılacaktır. Buna ilaveten yürürlükte olan toplu sözleşme hükümleri rlğiştirilmeksizin, önümüzdeki 1 ay içerisinde ek destek çalışması tamamlanacaktır. İşbaşı çağrısına uyarak vardiyasına gelen ve süreklilik sağlayan çalışanlarımıza, Kocaeli fabrikalarında uygulandığı gibi, işlerine sahip çıktıkları için, ödül yönetmenliği kapsamında 200 lira net ödeme yapılacaktır. Daha önceki yıllarda olduğu gibi bayram ve yılbaşı hediye çekleri ödemeyl rlvam edilecek, bu yıl olduğu gibi işlerimizin iyi.gittiği yıllarda cömert bir paylaşım yapılacaktır. Üretim başında olan ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiç bir çalışanımızın işine son verilmeyecektir. Tüm çalışanlarımızın sendikal özgürlükleri tanınmaktadır.”

Geçtiğimiz Pazartesi.gÇad 08.00-18.00 vardiyasına gelen iEylemi sabah saat 11.00'den itibaren, 'ücretlerinrl iylemştirme yapılması' ve 'Türk Metal Sendikası'nın Ford fabrikasından çıkması' talepleriyle fabrika bahçesinde iE bırakma eylemi başlatmıştı. İşçilerin eylemi halen sürüyor.

(İHA)

 


Etiketler: Otosan  İşçileri  Eylemin  4  Ünde  Gününde  Eskişehir  haber
  • Otomotiv Devi 4.8 Milyon Aracını Geri Çağırdı
  • Çinliler Otomobil Devi Fiat'ı Satın Almak İçin Teklif Verdi
  • Tesla, Elektrikli Otomobilrl Rekor Kırdı !
  • General Motors'dan 5 Bin 300 Dolara Elektrikli Otomobil