obezite tedavisinde ameliyatsız yeni yöntem

OBEZİTE TEDAVİSİNDE AMELİYATSIZ YENİ YÖNTEM

Prof. Dr. A. Yiğit Göktay, obezite tedavisinde midenin acıkma merkezini besleyen damarların tıkanmasının mümkün olduğunu belirterek, "Bu yöntemde ameliyata gerek kalmadan sadece anjiyografi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir" dedi

Tarih : 13 Mart 2016, 16:41
Puan Ver : Obezite Tedavisinde Ameliyatsız Yeni Yöntem(8/10)6


Prof. Dr. A. Yiğit Göktay, obezite tedavisinde midenin acıkma merkezini besleyen damarların tıkanmasının mümkün olduğunu belirterek, "Bu yöntemde ameliyata gerek kalmadan sadece anjiyografi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir" dedi.

 Türk Girişimsel Radyoloji Derneği (TGRD) 11. Yıllık Toplantısı Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. A. Yiğit Göktay, obezite tedavisinde midenin acıkma merkezini besleyen damarların tıkanmasının mümkün olduğunu belirterek, "Bu yöntemde ameliyata gerek kalmadan sadece anjiyografi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir" dedi.Türk Girişimsel Radyoloji Derneği (TGRD) tarafından düzenlenen 11. Girişimsel Radyoloji Yıllık Toplantısı, Antalya'da yapıldı. Toplantıda, girişimsel radyolojideki son gelişmeler ve güncel uygulamalar sunuldu. TGRD Yıllık Toplantı Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. A. Yiğit Göktay, obezite tedavisinde cerrahi tedavinin oldukça popüler olduğunu, ancak girişimsel radyolojide son dönem gelişmelerle midenin acıkma merkezini besleyen damarların tıkanmasıyla o hormonun baskılanması ve obezite tedavisinde yol almanın mümkün olduğunun gösterildiğini söyledi. Bu alandaki çalışmaların yeni, ancak ilk dönem sonuçlarının umut verici olduğunu aktaran Prof. Dr. Göktay, bu yeni tedavi yöntemine ilişkin şunları söyledi:"Bu yöntem, aşırı şişmanlık, morbid obezite nedeniyle yaşam kalitesi düşen hastalarda midenin acıkma merkezini besleyen damarların özel bir embolizasyon yöntemi ile tıkanması prensibine dayanan bir yöntemdir. Hasta konforunu ön planda tutan bu yöntemde, ameliyata gerek kalmadan sadece anjiyografi uygulanarak yapılan embolizasyon sonrası başarılı sonuçlar elde edilmiş ve özellikle batıda, obezite tedavisinde bu farklı alternatif tedavi yönteminin kullanımına dair çalışmalar yüz güldürücü sonuçları ile kabul görmeye başlamıştır."Bu yöntemin 4 yıl önce ABD'de denendiğini aktaran Prof. Dr. Göktay, insandaki uygulamalarının kısıtlı olduğunu ve uzun dönem sonuçlarının henüz ortaya çıkmadığına dikkat çekerek; "Olgunlaşması için 5 yıl geçmesi gerekiyor, şu an o süreçteyiz" diye de ekledi.
Etiketler: Obezite  Tedavisinde  Ameliyatsız  Yeni  Yöntem    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER