o kazanın iddianamesi tamamlandı

O KAZANIN İDDİANAMESİ TAMAMLANDI

İstanbul Sarıyer’de 2 kadının hayatını kaybettiği 8 kişinin de yaralandığı otobüs kazasında 61 yaşındaki şoförün 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

Tarih : 15 Nisan 2015, 14:12
Puan Ver : O Kazanın İddianamesi Tamamlandı(8/10)4


İstanbul Sarıyer'de 2 kadının hayatını kaybettiği 8 kişinin de yaralandığı otobüs kazasında 61 yaşındaki şoförün 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

Sarıyer'de 2 ay önce Tarabyaüstü-Kabataş seferini yapan otobüsün yaptığı ve 2 kişinin hayatını kaybettiği 8 kişinin ise yaralandığı kazaya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca otobüs şoförü Fikret Gülbahar (61) hakkında hazırlanan iddianamede, kaldırımda yürüyen Gülferiye Düzgün (48) ve Sevim Paralı (59)'nın öldüğü ve 8 kişinin yaralandığı anlatıldı.

'İstanbul Otobüs A.Ş.'nin kendisine bağlı olarak çalışan Erguvan şehiriçi yolcu taşıma otobüslerinin kurallara uygun olarak halka hizmet etmesinin sağlamaya yönelik denetim, gözetim, yetki ve sorumluluğu bulunduğu hatırlatılan iddianamede, “kaza yapan otobüsün ön yolu ve şoför mahalini göstermesi gereken kameraların 4 Ocak 2015 tarihinde kazanın olduğu 23 Şubat 2015 tarihine kadar kör noktayı gösterdiği halde görevlilerinin gerekli ve yeterli denetimi yapmadıkları, toplu taşımada kullanılan araçtaki şehir içi trafik güvenliği için etkili bir mekanizma olan bu eksikliği gidermedikleri” vurgulandı.GAZ PEDALINDAN ARIZA YAŞANMAMIŞ

Otobüs şoförü Gülbahar'ın savcılık ifadesinde, “bilmediği bir şekilde aracın gaza gelerek kendiliğinden şaha kalktığı ve kazanın yaşandığı şeklindeki ifadelerine yer verilen iddianamede kazaya ilişkin alınan bilirkişi raporuna yer verildi. Aracın muayene eksiği bulunmadığı ve periyodik bakımının yapıldığı ifade edilen bilirkişi raporunda 'Otobüsün gaz pedalında herhangi bir arızanın tespit edilmediği, aracın yol ve yolcu güvenliği için gerekli bir çok modern ve teknolojik donanımla mücehhez olduğu, ancak kaza sırasında faal olduğu tespit edilen bu teknik donanımın kullanımına başvurulmadığı, otobüsün birden gaz yediği ve hızlandığı frenlerinin tutmadığı gibi bir kusurunun bulunmadığı' ifadelerine yer verildiği iddianamede yer aldı.

İddianamede sürücü Fikret Gülbahar'ın 'Bilinçli taksirler birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi istenildi.

(İHA)

 


Etiketler: O  Kazanın  İddianamesi  Tamamlandı  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER