lübnanlı öğrencilerin istiklal marşı duygulandırdı

LÜBNANLI ÖĞRENCİLERİN İSTİKLAL MARŞI DUYGULANDIRDI

23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’ne katılmak için Kocaeli’ye gelen 44 ülkenin çocuklarından Lübnan grubu, düzenlenen hediyeleşme töreninde okudukları İstiklal Marşı ile herkesi etkilediler.

Tarih : 23 Nisan 2015, 14:27
Puan Ver : Lübnanlı Öğrencilerin İstiklal Marşı Duygulandırdı(9/10)5


23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'ne katılmak için Kocaeli'ye gelen 44 ülkenin çocuklarından Lübnan grubu, düzenlenen hediyeleşme töreninde okudukları İstiklal Marşı ile herkesi etkilediler.

Kocaeli'de düzenlenen 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali'ne katılan 44 ülkenin çocukları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla açılan Seka Bilim Müzesi'nde bir araya geldiler. 44 ülkeden gelen yüzlerce çocuğun yöresel kıyafetleriyle katıldığı etkinlikte renkli görüntüler oluşurken, Lübnan'dan gelen öğrencilerin seslendirdiği ve Mehmet Akif Ersoy'un eseri olan İstiklal Marşı, salonda bulunan Kocaeli protokolünün duygu dolu anlar yaşamasına neden oldular. Lübnanlı öğrencilerin okuduğu İstiklal Marşı sonunda aldıkları büyük alkış ise marşı okuyan öğrencileri de memnun etti.

Öğrencilerin okuduğu İstiklal Marşı'nın ardından bir açılış konuşması yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, festivale katılan tüm öğrencilere 23 Nisan'ın önemini anlattı.BİLİM MERKEZİ HEYECANLANDIRDI

Kocaeli Bilim Merkezi'nde gerçekleşen açılış törenine Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, il protokolü, vatandaşlar ve dünya çocukları katıldı. Açılış öncesi Kocaeli Bilim Merkezi'ndeki düzenekleri deneyen 44 ülkeden gelen çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. Renkli kıyafetleri ile Bilim Merkezi'ni dolaşan çocuklar farklı bir deneyim yaşama imkanı buldu.“ONLAR İÇİN DUA EDİN”

Hediyeleşmelerden önce bir konuşma yapan Karaosmanoğlu, dünya kamuoyuna anlamlı mesajlar verdi. Dünyada birçok çocuğun çok kötü şartlarda yaşadığını dile getirerek, 'Hiçbir çocuğun ülkesi işgal edilmesin, çocuklar hep barış içinde yaşasın diye; 23 Nisan dünyanın bütün çocuklarına armağan edildi. Biliyorsunuz, dünyada birçok çocuk çok kötü şartlarda yaşıyor. Onlar için dua edin, hiçbir çocuk ölmesin. Hiçbir çocuk annesiz, babasız büyümesin. Savaşlar olmasın” ifadelerini kullandı.'GÜZEL HATIRALARLA DÖNECEKSİNİZ'

23 Nisan'ın dünya barışına adandığını dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, 'Tam 7 yıldır dünyanın 41 ülkesinden bin çocuk Kocaeli'de buluşuyor. Katılım her yıl artarak devam ediyor. Türkiye'nin çocukları, Kocaeli'nin çocukları bir araya geliyor. Dünyaya ‘bütün çocuklar kardeştir' mesajı Kocaeli'den, Türkiye'den yükseliyor. Ülkenize çok güzel arkadaşlar edinerek çok güzel hatıralarla döneceksiniz. Burada yaşadığınız bir haftayı eminim hayatınız boyunca hatırlayacaksınız. Neşenizle, gülüşünüzle, kahkahalarınızla dünyayı doldurun, Kocaeli'yi doldurun' şeklinde konuştu.

Açılış töreninin sonunda uluslararası festival için Kocaeli'ye gelen çocuklara Başkan Karaosmanoğlu hediyeler verdi. Her ülkenin kendi yöresine özgün hediyeler verdiği törende dünya çocuklarının bir arada olduğu karede Başkan Karasomanoğlu ve il protokolü hatıra fotoğrafı çektirdi.

(İHA)

 


Etiketler: Lübnanlı  Öğrencilerin  İstiklal  Marşı  Duygulandırdı  Kocaeli  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER