kuzey kore, japon denizi'ne kısa menzilli füze fırlattı

KUZEY KORE, JAPON DENİZİ'NE KISA MENZİLLİ FÜZE FIRLATTI

Ocak ayında gerçekleştirdiği nükleer deneme nedeniyle Birleşmiş Milletler'in yaptırım kararı aldığı Kuzey Kore, Konsey'in bu hamlesinden sadece saatler sonra, dünyaya resmen meydan okudu.

Tarih : 03 Mart 2016, 09:45
Puan Ver : Kuzey Kore, Japon Denizi'ne Kısa Menzilli Füze Fırlattı(9/10)9


Kim Jong-un yönetimindeki Kuzey Kore, ‘komşularına güç gösterisi' olarak değerlendiren bir hamle yaparak, Japon Denizi'ne kısa menzilli mühimmat fırlattı.

Güney Kore Sözcüsü, Yonhap haber ajansına yaptığı açıklamada, fırlatma işleminin yerel saatle 10:00'da doğu kıyısındaki Wonsan kentinden gerçekleştirildiğini açıkladı.Güney Kore Savunma Bakanlığı, fırlatılan cisimlerin 'füze, top veya roket' olabileceğini belirtti.Sözcü, fırlatılan şeyin ne olduğunu belirleme çalışmalarının sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Kuzey Kore, BM kararıyla son 20 yıl içindeki en sert yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.Yaptırımlar sonucunda ülkeye giden ve ülkeden gelen tüm kargo ürünleri denetlenecek, fazladan 16 kişi ve 12 kuruluş kara listeye alınacak.Bunun dışında Kuzey Kore'ye tüm hafif silahların satışı yasaklanacak ve 'gayrı meşru faaliyetler' içine giren Kuzey Koreli diplomatlar ülke dışına çıkartılacak.
Etiketler: Kuzey  Kore  Japon  Denizi  Ne  Kısa  Menzilli  Füze  Fırlattı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER