Kerry: 'Bu çift yönlü bir müzakere değil'

KERRY: 'BU ÇİFT YÖNLÜ BİR MÜZAKERE DEĞİL'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile yapılan müzakereleri değerlendirerek, “İleride bizi bekleyen oldukça kritik birkaç hafta var.

Tarih : 07 Mart 2015, 18:06
Puan Ver : Kerry: 'bu Çift Yönlü Bir Müzakere Değil'(9/10)5


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile yapılan müzakereleri değerlendirerek, “İleride bizi bekleyen oldukça kritik birkaç hafta var. Ancak anlaşmaya varmak için baskının mantıklı olduğunu düşünmüyoruz. Bizim doğru bir anlaşmaya ihtiyacımız var” dedi.

Fransa, Amerika, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanları, İran ile yürütülen nükleer müzakereleri görüşmek üzere bugün Paris'te bir araya geldi. Görüşme kapsamında Ukrayna'da yaşanan sorunlar, IŞİD ve İran'ın nükleer müzakereleri gibi konuların ele alındığı bildirildi. Görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile ev sahibi mevkidaşı Laurent Fabius ortak basın toplantısı düzenledi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, ABD'li ve Avrupalı diplomatların aynı stratejiyi paylaştıklarını ifade ederek, İran'la yapılacak nükleer anlaşmada başarı elde etmeye çalıştıklarını kaydetti. Kerry ABD'li ve Avrupalı diplomatların aynı noktada birleştiklerini vurgulayarak, “Aynı şeyi takip ediyoruz ve aynı şeyi takip ettiğimizi biliyoruz. Tam olarak aynı değerlendirmeleri yapıyoruz, ilerleme kaydetmemize rağmen hala eksik halen eksin kalan yönler var” dedi.

Kerry İran'ın nükleer müzakerelerini değerlendirerek, “Bu çift yönlü bir müzakere değil. Tüm ortaklarımız istikrarlı bir şekilde bilgi ve düşünce paylaşımı içinde” ifadelerini kullandı. Kerry İran'ın nükleer silahları geliştirmeye çalışmadığını dünyaya kanıtlamaya karar vermesi gerektiğini ifade ederek, Tahran'ın iddiasının nükleer programın barışçıl ve sivillerin kullanımı için enerji üretmek amacıyla var olduğunu bildirdi. Kerry, “İleride bizi bekleyen oldukça kritik birkaç hafta var. Ancak anlaşmaya varmak için baskının mantıklı olduğunu düşünmüyoruz. Bizim doğru bir anlaşmaya ihtiyacımız var” dedi.“İRAN VE KOMŞU ÜLKELERİNİN DE ANLAŞMAYA İHTİYACI VAR”

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise, İran ile yürütülen nükleer müzakerelerde az da olsa bir ilerleme kaydedildiğini ifade ederek, bazı noktalarda farklı görüş ayrılıkları bulunduğuna dikkat çekti. Fransa Dışişleri Bakanı Fabius görüş ayrılıkları konusunda detay vermeden İran ile süregelen bir anlaşmaya ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, “Bu yalnız bizim için değil İran'ın komşu ülkeleri ve hatta İran içinde geçerli. İran'ın sivil nükleer teknoloji elde etmesi normal karşılanabilir. Ama nükleer silaha dönüştürülmesi asla kabul edilemez” dedi. Fabius, bölge ülkelerinin endişesi İran'ın atom bombası edinme korkusu içinde olduklarını ifade etti.

(İHA)

 


Etiketler: Kerry    Bu  Çift  Yönlü  Bir  Müzakere  Değil    Paris  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER