'KEMAL DERVİŞ'TEN SICAK SİYASETE GİRMESİNİ İSTEDİM'


'KEMAL DERVİŞ'TEN SICAK SİYASETE GİRMESİNİ İSTEDİM'
Tarih : 26 Mart 2015, 22:30
Puan Ver : 'kemal Derviş'ten Sıcak Siyasete Girmesini İstedim'(9/10)5


CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kemal Derviş'e aktif siyasete katılması için bir teklif götürüldüğüne ilişkin soru üzerine, 'sıcak siyasete girmesini istedim. Ama özellikle Amerika'da, Fransa'da, Almanya'da işlerinin yoğunluğu nedeniyle sıcak siyasete girmeyeceğini ifade etti' dedi.

Aday adaylarıyla ilgili muhtarlar ve kanaat önderlerinin görüşlerini almak ve sorunlarını dinlemek amacıyla uçakla geldiği Elazığ'dan karayoluyla Tunceli'nin Pertek ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Veli Ağbaba ile çok sayıda partilinin de eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, Pertek ilçesinde bulunan termal otelde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bugün muhtar arkadaşlar çok sorunlarının olduğunu bana aktardılar. Ben muhtarlarımızı dinleyeceğim. Bazı kanaat önderleri var onları dinleyeceğim. Cumhuriyet Halk Partisi'nden beklentileri nedir, sorunları nedir onları dinleyeceğiz. Dolayısıyla güzel, verimli bir toplantı olacağına inanıyorum. Tunceli'ye geliş nedenim bu. Güzel bir mekanda güzel bir toplantı olacak diye düşünüyorum” dedi.

Tunceli'nin aydın bir il olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Dünyayı, kenti, kendisini sorgulayan bir insan yapımız var. Dolayısıyla ben Tuncelili olmaktan onur ve gurur duyduğumu hemen hemen her ortamda dile getiriyorum” dedi.

Bir gazetecinin iki gün önce Kılıçdaroğlu'nun memleketi olan Nazımiye ilçesinin CHP'li belediye başkanının istifa ettiği hatırlatılarak bu istifayı nasıl değerlendirdiği sorulan Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi: “Bazı bilgiler geliyor ama o bilgileri yüzde yüz teyit etmeden konuşmam doğru değil. Sanırım arkadaşlar bu konuda bazı çalışmalar yapıyorlar. İl Başkanımız bazı çalışmalar yapıyor. Biz siyasetin özgür ortamda yapılmasını savunan siyasi bir partiyiz. Geleneğimiz budur. İnsan haklarına, demokrasiye ve özgürlüğe önem veririz. Bir başkasını siyasi düşüncelerinden ötürü baskı altına almayız ve bunu da doğruda bulmayız. İnsanı insan olarak kabul ederiz, onun düşüncelerine de saygı gösteririz. Dolayısıyla dünyaya ve siyasete nasıl bakıyorsak herkesin de bizim dünyamıza ve siyasetimize aynı anlayışla bakmak isteriz. Eğer uygar bir toplumsak ki Tunceli uygar bir kenttir, özgürlüğün tadına varan bir kenttir dolayısıyla bu kentte hiçbir baskının hiçbir siyasi parti üstünde olmaması gerekir. Doğru olan da budur.”

Kemal Derviş'e aktif siyasete katılması için bir teklif götürüldüğüne ilişkin soru sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, “Sayın Kemal Derviş, sadece Türkiye'de değil dünyada bilinen sayılı iktisat uzmanlarından birisi, pek çok uluslararası kuruluşta çalışmış sadece Türkiye'nin değil dünyanın sorunlarını özellikle ekonomik ve sosyal sorunları yakından izleyen bir isim. Kendisi sosyal demokrat, partimizin de üyesi. Sıcak siyasete girmesini istedim. Ama özellikle Amerika'da, Fransa'da, Almanya'da işlerinin yoğunluğu nedeniyle sıcak siyasete girmeyeceğini ifade etti. Ama eğer Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kendisine bir fırsat verilirse doğrudan ekonomi yönetiminde görev alacağını ifade etti” dedi.

Kılıçdaroğlu, açıklamaların ardından köy, mahalle muhtarları ve bazı kanaat önderleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu, toplantının ardından karayoluyla ilçeden ayrıldı.

(İHA)

 


Etiketler:   Kemal  Derviş  Ten  Sıcak  Siyasete  Girmesini  İstedim    Tunceli  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER