karakoldu kur'an kursu oldu

KARAKOLDU KUR'AN KURSU OLDU

Adana’nın Kozan ilçesinde kapatılan jandarma karakolu, mahalle sakinlerinin isteği ve müftülüğün girişimleri ile Kur’an kursu oldu.

Tarih : 26 Nisan 2015, 11:45
Puan Ver : Karakoldu Kur'an Kursu Oldu(9/10)5


Adana'nın Kozan ilçesinde kapatılan jandarma karakolu, mahalle sakinlerinin isteği ve müftülüğün girişimleri ile Kur'an kursu oldu.

Kozan İlçe Müftüsü Bilal Başoğlu törende yaptığı açıklamada, göreve başladığı 2013 yılında çevre köyleri tanımaya çalıştığını belirterek, 'O esnada bu köyümüzde buranın kapanan bir karakol olduğu söylenmişti. Buranın Kur'an kursu olabilmesi mümkün mü denilmişti. Biz de yerini araştırdık ve hazine arazisi olduğunu öğrendik. İlgili makamlar ile yazışmalarımızı yaptık. Tahsisini aldık ve buranın tamamen çevre düzenlemesi ile renkleri ile kurum kimliğimize uygun hale getirdik. Burada insanların tabii bir takım hatıraları vardır ama ülkemizin asayişi ile ilgili çok önemli bir faaliyet gösteren bu karakol binası elbette ki olacak bazı sıkıntılı anlar yaşanmış olabilir ama bunlar bu asayişi sağlama konusunda icra eden karakolumuz şu anda köyümüz insanının faydalanabileceği bir Kur'an kursu haline getirildi' dedi.

Yaklaşık 2 aydır hizmet veren ve 17 kursiyerin katıldığı Kur'an kursunda eğitim gören 72 yaşındaki Yusuf Şahin, “Burası ilk karakol olduğunda köyümüze büyük hizmetleri olmuştu. Devletimiz karakolu kaldırdı ve yerine de Kur'an kursu olunca dini yönden çok memnun olduk. Elimizden gelen yardımı da yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

63 yaşındaki Ali Sarı isimli kursiyer de, “Karakolumuzda herhangi bir anımız olmadı çok şükür. Karakolun kapanması ve yerine Kur'an kursunun açılması nedeniyle çok memnun oldum. Ben de bu yaşa göre buraya kendi isteğimle katıldım ve kimse beni zorlamadı. Cüzü bitirdim ve Kur'an'a yeni başladım' dedi.

64 yaşındaki Orhan Işık, binanın karakol olduğu dönemde bir anısını anlatarak, “Bir arkadaş ile kavga ettim, babası geldi beni karakola şikayet etti. Daha sonra jandarma geldi beni nezarethaneye attı. Annem de geldi sonra beni aldı ve eve götürdü. Böyle bir anım olmuştu. Şimdi bu karakol kapandı ve yerine Kur'an kursu açıldı. Açanlardan Allah razı olsun” diye konuştu.

Mustafa Yavuz ise eskiden karakolda çok baskılar olduğunu ama şimdi o eski baskıların olmadığını ifade ederek, 'Allah razı olsun buraya şimdi Kur'an kursu açıldı. Çevre köyler ve hemşehrilerimiz buradan faydalanacaklar. Her köyün mutlaka buradaki karakolda bir anısı vardır. Mutlaka gelip burada bir şeyler olmuştur. Şu an daha iyi ve daha güzel oldu. Bayanlarımız da geliyor Kur'an kursuna' dedi.

Tepecikören Mahalle Muhtarı Nizan Bulut ise eskiden jandarma karakolunun önündeki yoldan geçmeye korktuklarını ifade ederek, 'Burası ayrı bir dünya gibi görünüyordu insanlara, ama şimdi Allah razı olsun. Kozan Müftümüzün ve emeği geçenlerin sayesinde buraya yaşanabilir ve dinimizi öğrenebilir bir ortam haline getirdiler. Çok memnunuz. Halk da memnun. Allah razı olsun' şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: Karakoldu  Kur  An  Kursu  Oldu  Adana  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER