İstanbul'daki Trafik Sıkışıklığının Yıllık Maliyeti 6 Milyar Lira

İSTANBUL'DAKİ TRAFİK SIKIŞIKLIĞININ YILLIK MALİYETİ 6 MİLYAR LİRA

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı, İstanbul'daki trafik sıkışıklığının bir yıllık maliyetinin 6 milyar lira olduğunu açıkladı.

Tarih : 11 Ekim 2017, 16:30
Puan Ver : İstanbul'daki Trafik Sıkışıklığının Yıllık Maliyeti 6 Milyar Lira(8/10)4

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı, Dünya Otomotiv Konferansının açılışında yaptığı konuşmada, 2016 itibarıyla 4 trilyon dolarlık bir sektör olan otomotivin, dünyanın en büyük 4'üncü ekonomisi konumunda bulunduğunu ve 80 milyon kişiye istihdam sağladığını söyledi.

"OTOMOTİV ÜRETİMİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE KAYIYOR"

Direkt ve dolaylı etkileri bir arada ele alındığında otomotiv sektöründeki 1 dolarlık katma değer artışının toplam ekonomiye 3 dolarlık artış sağladığını aktaran Mustafa Ilıcalı, otomotiv üretiminin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kaydığına dikkati çekti.

"TÜRKİYE, AVRUPA'NIN EN BÜYÜK TİCARİ ARAÇ ÜRETİCİSİ"

Mustafa Ilıcalı, dünya genelinde üretim merkezlerindeki değişim sürecinde Türkiye'deki üretici firma sayısı ve yabancı yatırımların arttığını belirterek, şunları kaydetti:

"2000 yılına kadar Türkiye'ye gelen otomotiv markaları büyük ölçüde iç pazara yönelik üretim amacıyla yatırım yaparken, Gümrük Birliği Anlaşması sonrasında ülkede Avrupa'yı besleyecek ihracat odaklı yatırımlar hızlandı. Bu süreçte küresel üreticilerin Türkiye'ye yaptığı yatırımlar yalnızca montajlama sürecini genişletmek yerine rekabet için teknolojik yenileme, yeni model yatırımları ve Ar-Ge çalışmaları şeklinde oldu. Bu değişim sonrasında Türkiye'nin toplam taşıt araçları üretimi 2000'deki 431 bin seviyesinden 2015'te 1 milyon 359 bine yükseldi. Söz konusu 16 yıllık dönemde ortalama üretim büyüme oranı yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle Türkiye'de otomotiv Ar-Ge yoğun bir endüstri olarak son 10 yılda en fazla ihracat yapan sektör haline geldi. 2015 yılında taşıt araçları üretiminde Avrupa'da 5'inci, dünyada 15'inci sırada yer alan Türkiye ayrıca Avrupa'nın en büyük ticari araç üreticisi durumunda.""SEKTÖR 10 YILDA NET 15 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİ"

Mustafa Ilıcalı, Türkiye'de nüfus 2010 yılına nazaran 2016'da yüzde 8,3 artarken, aynı dönemde sürücü belgesi sayısının yüzde 33,4, araç sayısının da yüzde 39,7 artış gösterdiği bilgisini verdi.

Buradan hareketle Türkiye'nin doymamış iç pazara sahip olduğunu belirten Mustafa Ilıcalı, uzun vadede araç sahipliğinin kişi başına milli gelirdeki artışla devam edeceğini dile getirdi.

Son 10 yılda Türkiye'nin hem güçlü iç pazarını hem de Avrupa ve Orta Doğu pazarlarını besleyen, ulusal ve uluslararası firmaların araç üretimi yaptığı önemli bir merkez haline geldiğini anlatan Mustafa Ilıcalı, "Ülkemizde otomotiv sektörü bu dönemde 156 milyar dolarlık ihracata karşılık, 141 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Sektör son 10 yılda net 15 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Türkiye'nin ihracat yaptığı dış pazarlar ve ana sanayide üretilen yeni modeller göz önünde bulundurulduğunda 2017 yılında adet bazında ana sanayi ihracatı yüzde 13'lük büyüme kaydetti." diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: İstanbul  Daki  Trafik  Sıkışıklığının  Yıllık  Maliyeti  6  Milyar  Lira    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER