İspanya'da gerilim tırmanıyor! Yüzlerce traktörle meydanlara indiler

İSPANYA'DA GERİLİM TIRMANIYOR! YÜZLERCE TRAKTÖRLE MEYDANLARA İNDİLER

İspanya'nın tüm yasaklarına rağmen 1 Ekim'de referanduma gitmeye hazırlanan Katalonya halkı, olası bir müdahale durumunda barikat olarak kullanmak için yüzlerce traktörle meydanlara indi.

Tarih : 30 Eylül 2017, 13:50
Puan Ver : İspanya'da Gerilim Tırmanıyor! Yüzlerce Traktörle Meydanlara İndiler(6/10)2

İspanya'nın yasaklamasına rağmen Katalonya halkının 1 Ekim'de sandık başına gitmek için ısrar etmesi, gerilimi tırmandırmaya devam ediyor. Oy verebilmek için okullarda yatıp kalkmaya başlayan Katalanlar, olası bir müdahale durumunda barikat olarak kullanmak için yüzlerce traktörle köylerden Barcelona meydanına indi.

YANLARINA ÇOCUKLARINI ALARAK OKULLARDA SABAHLADILAR

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı olmasına rağmen 1 Ekim'de gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık referandumuyla ilgili gerginlik giderek artmaya başladı.

Referandum için belirlenen 1 Ekim'e saatler kala, oy kullanma yeri olarak açıklanan okulların kapatılmasını önlemeye çalışan bağımsızlık yanlısı gruplar, yanlarına çocuklarını da alarak okullarda sabahladı.

60 BİN KİŞİ REFERANDUM İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Bölge genelinde 60 bin gönüllünün oy kullanılacak okulların kapatılmaması için eylem başlattığı, okullara girmek için de kültürel aktiviteler organize ettiği bildirildi.

Katalonya yerel polisi Mossos d'Esquadra'nın ise kamu düzenini riske atmamak için ailelerin birkaç okulda içeriye girmesine izin verdiği belirtildi.

Öte yandan Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesinin (TSJC) verdiği talimata göre, Mossos d' Esquadra'nın 1 Ekim sabah 06.00'a kadar kamuya ait tüm binaları kapatması gerektiği aktarıldı.

İNTERNETTEN OY KULLANMA YASAKLANDI

Katalonya yerel hükümetinin, internet üzerinden oy kullandırma girişimi ise jandarmanın müdahalesiyle engellendi.

Haberleşme Teknolojisi ve Telekomünikasyon Merkezi (CTTI) ve Katalonya Haberleşme Güvenlik Merkezinin (Cesicat) binalarına giden jandarma, "evet" adıyla internette oluşturulan oy kullanma sitelerinin kapatılmasıyla ilgili TSJC'nin kararını yetkililere iletti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST DÜZEYDE

Başta Barselona olmak üzere Katalonya genelinde kamu binaları ve okulların önünde güvenlik önlemleri artırılırken, Barselona'da İspanya hükümetini temsil eden valilik binasının önü çok sayıda polis aracı ve demir parmaklıklarla güvenlik koridoruna alındı.

"GERİ DÖNMEMEK ÜZERE GELDİK"

Katalonya özerk yönetim hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Barselona'da düzenlenen son mitinginde yaptığı konuşmada, "Baskılara, korkutmalara, yalanlara, tehditlere ve bizim buraya kadar gelmemizi engellemeye çalışan otoriter devlete karşı kazandık. Artık buradayız ve geri dönmemek üzere geldik. Pazar günü, tarihi değiştirmeye hazır şekilde sokağa çıkacağız. Pazar, pazartesi ve tüm hafta gelecekle randevumuz var. Çünkü kararlı bir adımla yürümeye başlayacağız. Bir süreçten çıkıp, ileri doğru gitmeye başlayacağız." ifadelerini kullandı.

"KATALANLAR ARTIK KORKUYU YENDİ"

Katalonya Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras da "Katalanlar artık korkuyu yendi. Bundan sonrası özgürlük yolu. Ulus olarak hiç şüphe yok ki çok fazla yenilginin ve zorluğun bir meyvesiyiz. Ama hepimiz ikna olduk ki bundan sonra tüm zaferlerin sesiyiz." şeklinde konuştu.

TRAKTÖRLERLE GİTTİLER

Öte yandan referandumda oy merkezlerine yönelik olası bir engellemeye karşı barikat olarak kullanılmak üzere onlarca traktör, köylerden Katalonya'nın başkenti Barcelona'ya gitti.

Traktörler ünlü Sagrada Familia Kilisesi'nin önünde konvoy oluşturdu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: İspanya  Da  Gerilim  Tırmanıyor  Yüzlerce  Traktörle  Meydanlara  İndiler    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER