‘işlenmiş et' sigarayla aynı

‘İŞLENMİŞ ET' SİGARAYLA AYNI

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sosis ve hamburger köftesi gibi işlenmiş etlerin kanser yapan besinler listesine dahil edildiğini açıkladı.

Tarih : 27 Ekim 2015, 08:54
Puan Ver : ‘İşlenmiş Et' Sigarayla Aynı(8/10)10


WHO, işlenmiş etin, sigara, Alkol, arsenik ve asbest ile birlikte kansere en çok neden olan ilk 5 madde listesine alındığını duyurdu. WHO'nun kanser araştırmaları yapan kolu Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından hazırlanan raporda, işlenmiş etlerin kanserojen maddeler arasında açıklanması için yeteri derecede kanıt bulunduğu, bu kanıtlardan birisinin ise bu tip gıdaların bağırsak kanserine yol açması olduğu belirtildi. Günde 50 gram işlenmiş et yemenin bağırsak kanserine yakalanma riskini yüzde 18 oranında artırdığı ifade edildi. 

Raporda, kırmızı et ise ikinci derece kanser yapıcı maddeler listesine dahil edilerek ‘insanlar için muhtamel kanserojen madde' olarak nitelendirildi. Kırmızı etin tüketiminin pankreas ve prostat kanserine neden olduğu ifade ediliyor. Bununla beraber, kırmızı etin sağlığa yararlı yönlerinin bulunduğu da vurgulandı. Kısa süre önce İngiliz basınında yer alan haberlerde, WHO'nun kısa süre sonra benzer bir duyuru yapacağı açıklanmıştı.
Etiketler: ‘İşlenmiş  Et    Sigarayla  Aynı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER