İRAN'A YÜKLENDİ: 'BİR TARAFTAN MÜSLÜMANIM DİYECEKSİN...'


İRAN'A YÜKLENDİ: 'BİR TARAFTAN MÜSLÜMANIM DİYECEKSİN...'
Tarih : 26 Mart 2015, 21:36
Puan Ver : İran'a Yüklendi: 'bir Taraftan Müslümanım Diyeceksin...'(7/10)3


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yemen'de Husilerin yaptıkları sadece mezhepsel bir çatışmadır ve burada adeta bir Şii-Sünni çatışmasına bu dönüşmüştür. İran'ın bu bakışının değişmesi lazım. Yemen'den şu noktada kuvveti, gücü neyi varsa çekmesi lazım. Aynı şekilde Suriye'den çekmesi lazım. Aynı şekilde Irak'tan çekmesi lazım. Bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Arap ülkelerinin Yemen'e hava harekatı yapmasını değerlendirdi.

Yemen'de Husilerin yaptıklarını sadece mezhepsel bir çatışma olduğunu ve burada bir Şii, Sünni çatışmasına dönüştüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu mezhepsel çatışmaların hiçbirine olumlu bakmıyoruz, bunların karşısındayız” şeklinde konuştu.“TAHAMMÜL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL VE İRAN'IN BUNU GÖRMESİ LAZIM”

Yemen'in kendi içinde bir bölünmeye doğru gittiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Yemen halkının tümüne kardeşlerimiz olarak bakıyoruz ve bu kardeşlerimizin hukuku üzerinde herhalde düşüncelerimizi beyan etmemiz gerekir. Şu anda askeri konuda herhangi bir şey söylemiyorum. Şu anda söylemem de doğru değildir ama lojistik konuda, istihbarat konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bugün açıkladım. Dışişleri Bakanlığımız bu konuda açıklamasını zaten detaylı olarak yaptı. Çünkü bugüne kadar bölgede gelişmeler, Yemen'de olan gelişmeler gerçekten tahammül sınırlarını artık zorlamaya başlamıştır. İran'ın açıklaması doğaldır. İran'ın böyle bir açıklama yapması zaten şu ana kadar Irak'ta, Suriye'deki gelişmelerde de kendisini ne yapmıştır, göstermiştir. Şimdi burada İran bölgeyi adeta kendine domine etmenin gayreti içerisindedir, böyle bir çalışmanın içerisindedir. Buna müsaade edilebilir mi? Bölgede birçok ülkeyi, bizi de, Suudi Arabistan'ı da, körfez ülkelerini de hepsini rahatsız etmeye başlamıştır. Buna gerçekten tahammül etmek mümkün değil ve İran'ın bunu görmesi lazım” diye konuştu.“DEVRİM MUHAFIZLARI İLE UĞRAŞILIYOR”

Irak'taki olaylarla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Irak'ta yapılanları görüyorsunuz. Bir taraftan DEAŞ ile uğraşılıyor, bir taraftan İran'ın oraya göndermiş olduğu Devrim Muhafızları ile uğraşılıyor. Bu doğru bir şey mi? İlginçtir gönderdikleri elemanları oralarda bakıyorsunuz özel fotoğraflar çektirmek suretiyle kendilerine ayrıca lanse ediyorlar. Böyle bir gayretin içerisinde giriyorlar. Ha ‘filanca ildeki operasyonu kim yapmış? Filanca operasyonun arkasında kimler var?' ve çok daha tehlikelisi önce diyelim ki DEAŞ terör örgütü bir yerden çıkıyor ondan oraya kim yerleşir bakıyorsunuz oraya Şia yerleşiyor. Böyle bir şey olamaz ve burada da bizim gerçekten üzüntümüzün mucip olan şeyler var. Dert orada aynı şekilde gelişiyor yine maalesef bakıyorsunuz bir taraftan İslam diyeceksin, bir taraftan Müslüman diyeceksin ama öbür taraftan gireceksin bunları yapmaya devam edeceksin.”“İRAN'IN BU BAKIŞININ DEĞİŞMESİ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı durumun Suriye için de geçerli olduğunu belirterek, Suriye'de de aynı durumda olduklarını, Suriye'de de aynı şeyleri yaptıklarını kaydetti.

“300 bin insanın katili olan bir durum var ortada ve bu katile destek veren bir anlayış, bu savunulabilir mi?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunu savunmak mümkün mü? 'Ben Müslümanım' diyen bir insanın bu katili savunacağına ihtimal vermiyorum. Şu anda yaşananlar ortada. Türkiye şu anda 2 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Bütün onların sıkıntılarını giderme gayreti içerisinde. Biz bu görevimizi yine yapmaya devam edeceğiz. Diyoruz ki İran'ın bu bakışının değişmesi lazım. Yemen'den şu noktada kuvveti, gücü neyi varsa çekmesi lazım. Aynı şekilde Suriye'den çekmesi lazım. Aynı şekilde Irak'tan çekmesi lazım. Bu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı duyması gerekir” dedi.

(İHA)

 


Etiketler: İran  A  Yüklendi    Bir  Taraftan  Müslümanım  Diyeceksin    Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER