ipsala gümrük kapısı'nda rüşvet operasyonu: 15 gözaltı

İPSALA GÜMRÜK KAPISI'NDA RÜŞVET OPERASYONU: 15 GÖZALTI

Edirne’nin İpsala Gümrük Kapısı’ndan, sahte ürün ve malzemeleri rüşvet ve para karşılığı illegal yollardan yurt dışına çıkış sağladığı belirlenen 9’u gümrük memuru 6’sı sivil toplam 15 kişi gözaltına alındı.

Tarih : 09 Mayıs 2015, 18:03
Puan Ver : İpsala Gümrük Kapısı'nda Rüşvet Operasyonu: 15 Gözaltı(9/10)5


Edirne'nin İpsala Gümrük Kapısı'ndan, sahte ürün ve malzemeleri rüşvet ve para karşılığı illegal yollardan yurt dışına çıkış sağladığı belirlenen 9'u gümrük memuru 6'sı sivil toplam 15 kişi gözaltına alındı.

Edirne'nin İpsala Gümrük Kapısı'nda gerçekleşen ‘rüşvet' operasyonunda, sahte ürün ve malzemeleri rüşvet ve para karşılığı illegal yollardan yurt dışına çıkış sağladığı belirlenen 9 gümrük memurunun aldıkları rüşveti eşit dağıtmak için havuz sistemi kurarak kayda aldıkları ve daha sonra kendi aralarında paylaştıkları tespit edildi. Edirne Valisi Şahin, '3-4 aylık takibin sonucunda bir rüşvet ve görevi kötüye kullanma hususiyeti ortadadır. Suç gerçekleşmiştir. Nakıs teşebbüs düzeyinde kalmamıştır' dedi.

İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla 4 ay önce başlatılan teknik ve fiziki takibin ardından önceki gün gümrükte gerçekleştirilen operasyonda gözaltı sayısı 15'e yükseldi. İpsala Gümrük Kapısı'nda görevli 9 muhafaza memurunun yanı sıra dün ihracat firmalarının taklit ürünlerini taşıyan kargo şirketi yönetici, sahibi ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi daha gözaltına alındı. İfadeleri alınan 15 şüpheli 'rüşvet almak, görevini kötüye kullanma ve rüşvet vermek' suçlamalarıyla adli makamlara sevk edildi.'SUÇ GERÇEKLEŞMİŞTİR, NAKIS TEŞEBBÜS DÜZEYİNDE KALMAMIŞTIR'

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, teknik ve fiziki takibin ardından gümrükte gerçekleştirilen operasyonun ardından tüm belgelerin açığa çıktığını dile getirerek, 'Bu sadece bugün olan bir şey değil. 3-4 aylık takibin sonucunda bir rüşvet ve görevi kötüye kullanma hususiyeti ortadadır. Bütün belgeler açığa çıkmıştır. Operasyon başarıyla sonuçlanmıştır. Operasyonda sadece İpsala'daki memurlar değil İstanbul'daki gümrük memurları da bu işin kapsamındadır. Biz de dün itibariyle onları görevlerinden uzaklaştırdık ve ilgili bakanlığa ilettik. Gerçekleşen bir olay var. Zaten ilgili kişilerde ‘biz şu kadar rüşvet verdik', ‘bu kadar kişiye para verdik' diye söylemekteler. Suç gerçekleşmiştir. Nakıs teşebbüs düzeyinde kalmamıştır' dedi.

(İHA)

 


Etiketler: İpsala  Gümrük  Kapısı  Nda  Rüşvet  Operasyonu  15  Gözaltı  Edirne  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER