'iktidara geldiğimiz gün sağlayacağız'

'İKTİDARA GELDİĞİMİZ GÜN SAĞLAYACAĞIZ'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Emeklilerimize sahip çıkamazsak bu bizim utancımızdır.

Tarih : 07 Mayıs 2015, 20:30
Puan Ver : 'iktidara Geldiğimiz Gün Sağlayacağız'(9/10)5


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Emeklilerimize sahip çıkamazsak bu bizim utancımızdır. Onlar başımızın tacıdır diyeceğiz. Emeklilere asgari 1800 lira maaşı da iktidara geldiğimiz gün sağlayacağız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erzincan'da partililere seslendi. Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplu açılış törenlerinde gösterdiği Kürtçe Kur'an-ı Kerim mealinin henüz Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılmadığını ve Diyarbakır mitingine yetişmesi için tek nüsha basılarak Erdoğan'a verildiğini iddia etti.

“Emeklilerimize sahip çıkamazsak bu bizim utancımızdır” diyen Demirtaş, “Onların emeklilik hakkını devlet sağlayacak. Evinde emek üreten kadının emeklilik hakkının olması lazım. Dünyanın en zor çalışmasını yapan işsiz olur mu hiç. Emeklilerimize sahip çıkamazsak bu bizim utancımızdır. Onlar başımızın tacıdır diyeceğiz. Emeklilere asgari 1800 lira maaşı da iktidara geldiğimiz gün sağlayacağız. Herkes kendi anadilinde özgürce eğitim alınabilmeli. Bu bir bölünme korkusu olmaktan çıkmalı. Bizler Allah bizi nasıl yarattıysa öyle yaşayacağız” diye konuştu.''EN AZ 3600 LİRA GELİR GÖTÜREBİLİRSEK...''

İşçiye, emekçiye fazla para vermenin savurganlık olmadığını ifade eden Demirtaş, “Bütün yükü işverenin üzerine yıkmayacağız. Vergi indirimi sağlayacağız. Her eve en azından 2 çalışan en az 3600 lira gelir götürebilirsek bu esnafın da işine yarayacak. Ekonominin üretim çarkının dönmesini kolaylaştıracak. İşçiye emekçiye para vermek ücretini artırmak asla savurganlık değildir, ekonomiye katkı sağlar. Sizde para yoksa alışveriş durur, alışveriş duruşa üretim durur, üretim durursa siz yine işsiz kalırsınız. Dünyanın bütün kirli çamaşırlarını, kirli bulaşıklarını ev kadınları yıkayacak ama onlara işsiz denecek öyle mi. Bunu değiştirmemiz lazım.” dedi.''GENÇLERİN CEBİNDE GENÇ YAŞAM KART OLMALI''

Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gençlerin cebinde genç yaşam kartı olmalı. 15-25 yaşa arasında her ay 200 lira yüklenmeli. 200 lira HDP iktidarının katkısı olmalı. Tüm bunların tamamının maliyeti 120 milyar TL. Sadece askeri harcamaları kıssak sadece 60 milyar TL tasarruf ediyoruz. Zaten bunu 1 milyonunu bulduk Mercedes'i geri aldık. Kaynak yarata yarata geliyoruz. Özellikle bugünlerde cumhurbaşkanı olmasına rağmen paraları meydan meydan AKP'ye harcayandan bunu hesabını soracağız. Sayıştay raporları gelecek. Cumhurbaşkanlığı harcamalarında kendi bütçesi dışındaki harcamaların parasını ondan almak için gerekeni yapacağız. Kendisi fakir olsa yanmam. Kendileri devletten zengin olmuşlar. Yine de devlete çöreklenmişler gece gündüz devletin kaynaklarını harcıyorlar. İnanıyorsunuz inanmıyorsunuz bilmiyorum. Ey AKP'liler yüce Allah sizden hesap soracak. Kurtuluşunuz olmayacak. Bu dünyada da bunu hesabını sormak bize nasip olacak.”

Adana'da yakalanan TIR'lar silahlar kimin parasıyla alındığını hükümete soran Demirtaş, “HDP'nin bu sağduyulu davranışı olmasaydı, iç barış hassasiyeti olmasaydı, AKP'nin politikalarına kalsaydık birbirimize düşecektir. Varsa yoksa AKP'li olmak önemlidir diyorlar. Partiler değişebilir ama bizim kimliklerimiz inancımız dilimiz bizim seçtiğimiz bir şey değildir. Bunu bile sorgulatıyor yuhalatıyor meydanlarda. Bugün Türkiye Suriye gibi bir karışıklığın içinde değilse bu HDP ve HDP'nin olgun siyaseti sayesindedir. Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye işbirliği ile Suriye'ye nasıl müdahale edebiliriz planları yapılıyor. AKP taraf tutmuştur orada Sünnicilik yapmıştır. Orada akan kanın sebebi olmuştur. Bunlar suçtur. Adana'da yakalanan TIR'lar silahlar kimin parasıyla alındı. Kimden izinle alındı. Parlamentonun bilgisi dışında yüzlerce TIR El kaide ve El Nusra'ya nasıl götürüldü. Lahey adalet divanında uluslararası ceza mahkemesinde yargılanacaklar. Onların gönderdikleri silahlarla IŞİD on binlerce kişiyi katletti. Bunların hesabını vermek yerine elinde Kuran'la tıpkı Sıffın savaşındaki Muaviye gibi elinde oy devşirmeye çalışıyor” dedi.

(İHA)

 


Etiketler:   İktidara  Geldiğimiz  Gün  Sağlayacağız    Erzincan  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER