İBB'den 10 Kat Açıklaması: 10 Kat İzni Verildi ama10 Kat Yapılacak Diye Bir Şey Yok

İBB'DEN 10 KAT AÇIKLAMASI: 10 KAT İZNİ VERİLDİ AMA10 KAT YAPILACAK DİYE BİR ŞEY YOK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç kenarında kat sınırının 4'ten 10'a çıkarıldığı şeklindeki haberlere açıklık getirdi. Açıklamada "Ortada 10 katlı bir proje de bir inşaat ruhsatı da yoktur" denildi.

Tarih : 19 Kasım 2017, 00:00
Puan Ver : İbb'den 10 Kat Açıklaması: 10 Kat İzni Verildi Ama10 Kat Yapılacak Diye Bir Şey Yok(5/10)1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç kenarında İstanbul İmar İnşaat A.Ş'ye ait 10 bin metrekarelik alanda kat sınırının 4'ten 10'a çıkarıldıdığı şeklindeki haberlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"MİMARİ ESNEKLİK İÇİN 'EN ÇOK 10 KATTIR' ŞEKLİNDE DÜZENLEME YAPILDI"

Açılamada, adı geçen yerin İBB'nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat A.Ş'ye ait olduğu belirtilerek, "Söz konusu parsel 'T3 Ticaret + Konut' alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup yoğunluğu azaltmak için anayol tarafı olan Silahtarağa Caddesi'nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiş ve parselin içinde 1220 metrekare'lik yeşil alan oluşturulmuştur. Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla, gerekli kurum görüşleri de alınarak 'En çok 10 kattır' şeklinde düzenleme yapılmıştır" denildi.

"PROJE ZEMİN + 5 OLMASI DÜŞÜNÜLMEKTE"

Yapılan değişikliğin mutlak 10 kat yapılacağı anlamına gelmemesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü, Plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin Zemin+5'den yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de 'zemin + 5' olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.

Ayrıca açıklamada, İstanbul İmar İnşaat A.Ş.'nin alanda yapacağı projenin taslak görseli de paylaşıldı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: İbb  Den  10  Kat  Açıklaması  10  Kat  İzni  Verildi  Ama10  Kat  
Yapılacak  Diye  Bir  Şey  Yok    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER