hdp mitinginde ilk kez 'türk bayrağı' görüldü

HDP MİTİNGİNDE İLK KEZ 'TÜRK BAYRAĞI' GÖRÜLDÜ

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hatay’daki mitinginde ilk kez Türk bayrağı görüldü.

Tarih : 28 Mayıs 2015, 17:30
Puan Ver : Hdp Mitinginde İlk Kez 'türk Bayrağı' Görüldü(10/10)6


Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Hatay'daki mitinginde ilk kez Türk bayrağı görüldü.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlediği mitingde partililerine seslendi. Suriye'deki iç savaşa değinen Demirtaş, iktidara gelmeleri halinde Suriye'de ateşkes ilan edilmesini sağlamak için çalışacaklarını, Suriye'nin iç barışı için çalışmanın öncelikli amaçları olacağını kaydetti.

7 Haziran seçimleri için partililerine 'Hesabınızı iyi yapın' diye seslenen Demirtaş, daha önce parti olarak seçime girmedikleri için baraj kaygılarının olduğunu belirterek, “Yadsımıyorum, hiçbir anket şirketi de ölçemiyor fakat HDP bıçak sırtında” diye konuştu.

Barajdan daha yüksek bir oranda oy almaları gerektiğini anlatan Demirtaş, partililerinden oylara sandıkta sahip çıkmalarını istedi. Kadınların ülkeyi değiştirecek en temel güç olduğunu söyleyen Demirtaş, Türkiye'de yeni bir kadın başbakanın, HDP'den çıkacağını dile getirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan göçmenlerin durumunu da değerlendirdi. Suriye'deki savaşın bitmesi halinde ülkelerine dönmek istemeyip Türkiye'de kalmak isteyen göçmenlere izin vereceklerini kaydeden Demirtaş, Suriyeli göçmenlere vatandaşlık vermek dahil olmak üzere sahip çıkacaklarını anlattı. Sınırın ötesinde, Suriye'de de barış için çalışacaklarını vurgulayan Demirtaş, IŞİD, El-Nusra, El-Kaide gibi cihatçı örgütleri bölgeden temizleyeceklerinin altını çizdi.

Öte yandan, mitinge katılanların taşıdığı HDP bayraklarının yanında Türk bayraklarının da yer alması dikkat çekti.

(İHA)

 


Etiketler: Hdp  Mitinginde  İlk  Kez    Türk  Bayrağı    Görüldü  Hatay  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER