hdp grup başkanvekili idris balüken konuştu

HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ İDRİS BALÜKEN KONUŞTU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Balüken, “Bu ülkede Kürtleri, Alevileri, işçileri, emekçileri yani ezilen tüm kesimleri Meclis dışında tutmaya çalışan, milli istikrar adına yapılan anti demokratik tutumun payidar olmayacağını burada ifade etmek istiyoruz” dedi.

Tarih : 23 Nisan 2015, 17:21
Puan Ver : Hdp Grup Başkanvekili İdris Balüken Konuştu(5/10)1


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Balüken, “Bu ülkede Kürtleri, Alevileri, işçileri, emekçileri yani ezilen tüm kesimleri Meclis dışında tutmaya çalışan, milli istikrar adına yapılan anti demokratik tutumun payidar olmayacağını burada ifade etmek istiyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan özel oturumu ile toplandı. HDP adına konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken, 95 yıl önce halkların eşit yaşam arzusuyla bir araya geldiğini belirterek, farklılıkların zenginlik olduğunun vurgulandığını söyledi. Balüken, “1921 Anayasası'nda çoğulculuk, ademi merkeziyetçilik ve temsilde adalet prensibi esas alındı. Fakat ne yazık ki bu çoğulcu ve eşitlikçi anlayış yerine 1924 Anayasası ile tekçi, merkeziyetçi ve otoriter bir yönetim anlayışı geldi. Çoğulculuğa dayalı, insanı merkeze alan demokratik bir Cumhuriyet fırsatı da bu şekilde heba edilmiş oldu” dedi.

Tüm kimliklerin yaşaması prensibinin zedelendiğini belirten Balüken şunları kaydetti:

“Üzülerek ifade etmek istiyoruz ki, 95 yıllık Meclis pratiği bu ülkenin sorunlarını hafifleten, yarınlara dair umudu besleyen, temel evrensel hakları garanti altına alan bir tarihsel pratiği ortaya çıkarmamıştır. Sık sık askeri cuntalarla kesintiye uğrayan bu tarih kendi iradesini etkin kılacak, var oluş gerekçesine sahip çıkacak bir yaklaşım ve tutumu ne yazık ki ortaya çıkaramamıştır.”

Yüzde on seçim barajına değinen Balüken, “Unutmayınız ki, askeri darbeler milli istikrara ve irade adına yapılmıştır. Bu ülkede Kürtleri, Alevileri, işçileri, emekçileri yani ezilen tüm kesimleri Meclis dışında tutmaya çalışan, milli istikrar adına yapılan anti demokratik tutumun payidar olmayacağını burada ifade etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan ise, çocuklardan özgürlüklerine sahip çıkmalarını isteyerek, “Her şeyi çıkarları için yaptılar, zenginleştiler. Acımadan o iyi insanları da bu suça ortak etmek istediler. Hem terörist terörist diye bağırırlar hem de terörle pazarlık yaptılar. Sakın ciddiye almayın” diye konuştu.

Ülker, her şeyin daha güzel olabileceğini ifade ederek, “Öyle Ortadoğu'nun lideriymiş, halifesiymiş, geçmiş ola diyeceğim. Kazanımlarımızı asla ve asla yok edemeyecekler” şeklinde konuştu.

Elektronik Demokrasi Partisi Genel Başkanı Emrehan Halıcı ise, “Demokrasinin özü Birinci Meclis'ten itibaren karşımızdaki, arkamızdaki duvarda yazılıdır. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'. Bugün demokrasiyi benimseyen ülkelerde millet sahip olduğu bu egemenliği seçtiği vekiller aracılığıyla kullanır” ifadelerini kullandı.

(İHA)

 


Etiketler: Hdp  Grup  Başkanvekili  İdris  Balüken  Konuştu  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER