hava trafiğine elektrik yüklü bulut engeli

HAVA TRAFİĞİNE ELEKTRİK YÜKLÜ BULUT ENGELİ

Havada tur atmak zorunda kalan uçakların pilotları ile kule arasında geçen ilginç diyaloglar ise ses kayıtlarına yansıdı.

Tarih : 30 Nisan 2015, 12:09
Puan Ver : Hava Trafiğine Elektrik Yüklü Bulut Engeli(6/10)2


İstanbul'da dün gece etkili olan sağanak yağış ve yıldırıma neden olan elektrik yüklü bulutlar, pilotlara zor anlar yaşattı. Havada tur atmak zorunda kalan uçakların pilotları ile kule arasında geçen ilginç diyaloglar ise ses kayıtlarına yansıdı.

İstanbul'da dün gece etkili olan gök gürültülü sağanak yağış hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Yakıt kritiğine giren bazı uçaklar başka meydanlara yönlendirilirken, Atatürk Havalimanı ve çevresinde yıldırımlara neden olan elektrik yüklü 'CB' (kümülonimbus) olarak adlandırılan bulutlar nedeniyle pilotlar zor anlar yaşadı. Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlileri hava trafiğini düzenlemek için yoğun çaba sarf ederken, pilotlara kontrolörler şiddetli yağmurun etkili olduğu saatlerde havalimanı üzerinde yıldırımlar olduğu bilgisini verdi. Hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Havalimanı'na iniş yapacak uçaklarda gecikme yaşandı. Kontrolörler, iniş yaklaşmalarını pilotların sorunsuz yapabilmesi için sürekli pistleri değiştirdi. Kötü hava koşulları nedeniyle havada tur atmak zorunda kalan uçakların pilotları ile kule görevlileri arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Kule görevlileri sık sık pilotlardan hava koşulları hakkında bilgiler aldı. Pilotlar ile kule arasında geçen diyaloglar şöyle:

“Pilot: Efendim yaklaşabilen trafik oldu mu acaba?

Kule: Efendim beş trafiğin dördü pas geçti. Bir iniş oluyor galiba şu an.

Pilot: Anlaşıldı. Biz uygun bir noktada bekleme talep edebiliriz.

Kule: Anlaşıldı. Tamam.

Pilot: Bulunduğumuz noktada yoğun yağış var. Dokuz miller, sekiz miller civarı.

Kule: Anlaşıldı efendim sağ olun bilgilendirdiğiniz için.”

(İHA)

 


Etiketler: Hava  Trafiğine  Elektrik  Yüklü  Bulut  Engeli  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER