hastalıklardan korunmanın yolu...

HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLU...

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, havaların soğumasıyla nezle ve grip enfeksiyonlarından korunma yolunun, bağışıklık sitemini güçlendirmekten geçtiğini vurguladı.

Tarih : 24 Eylül 2013, 13:10
Puan Ver : Hastalıklardan Korunmanın Yolu...(7/10)3


Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, havaların soğumasıyla nezle ve grip enfeksiyonlarından korunma yolunun, bağışıklık sitemini güçlendirmekten geçtiğini vurguladı.

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte üst solunum yolu hastalıklarına dikkatleri çeken Prof. Dr. Yonca Tabak, uzun süre kapalı ortamlarda aynı havayı solumak, nezle ve gripten sorumlu virüslerin orada yaşamlarını devam ettirmesi ve bulaşması için uygun bir ortam olduğunu söyledi.

Bu virüslerin, alerjik nezlesi olan kişilere bulaşmasının çok daha kolay olduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerleyen sürede sinüzite dönüşebilmesini engelleyen bir mikrop aşısından yararlandıklarını belirtti.

D vitaminin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için mutlaka gerekli bir vitamin olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yonca Tabak, sıcaklara veda ettiğimiz şu günlerde yeterli güneşten mahrum kalındığını, bu açığı D vitamini takviyesi alarak kapatmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Üst solunum enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanan bir diğer maddenin de omega 3 yağ asitleri olduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, balık ve balık yağında bol bulunan bu vitaminin kış aylarında destek olarak alınmasının önemine dikkat çekti.

Beslenmenin, vücut direncini artırmada çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yonca Tabak, meyve, sebze, tavuk, balık, kırmızı et ve tahıldan alınan besinlerin vücudun antioksidan düzeyini artırdığını ve böylece kış aylarını daha sağlıklı ve hastalıklardan uzak geçirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

En iyi balgam söktürücünün su olduğunu belirten Yonca Tabak, alerjik nezlesi olanlara meyve suyu yerine daha fazla su tüketilmesini önerdi.

(İHA)

 


Etiketler: Hastalıklardan  Korunmanın  Yolu  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER