grip geçirenlere zatürree uyarısı

GRİP GEÇİRENLERE ZATÜRREE UYARISI

Gribe yol açarak, milyonlarca insanı yatağa düşüren ‘influenza virüsü’ ile ilgili uyarıda bulunan Prof. Dr. Yeşim Çetinkaya Şardan, “İnfluenza geçiren kişilerde 7-14 günlük bir iyileşme dönemini takiben ikincil bakteriyel pnömoni (zatürree) de gelişebilir. Yüksek risk grubundakiler aşılanmalı” dedi.

Tarih : 22 Ocak 2014, 11:10
Puan Ver : Grip Geçirenlere Zatürree Uyarısı(6/10)2


Gribe yol açarak, milyonlarca insanı yatağa düşüren ‘influenza virüsü' ile ilgili uyarıda bulunan Prof. Dr. Yeşim Çetinkaya Şardan, “İnfluenza geçiren kişilerde 7-14 günlük bir iyileşme dönemini takiben ikincil bakteriyel pnömoni (zatürree) de gelişebilir. Yüksek risk grubundakiler aşılanmalı” dedi.

Ankara Özel Güven Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü uzmanlarından Prof. Dr. Yeşim Çetinkaya Şardan, Türkiye'yi yatağa düşüren griple ilgili açıklamalarda ve uyarılarda bulundu. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının çocuklarda ve erişkinlerde en sık görülen enfeksiyon hastalıkları arasında yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Şardan, erişkinlerde yılda 2-4 kez, 5 yaş üstü çocuklarda yılda ortalama 4-8 kez akut solunum yolu enfeksiyonu atağı görüldüğüne dikkati çekti. Prof. Dr. Şardan, “Solunum yolu virüsleri arasında ‘influenza virüsü', sebep olduğu ağır klinik tablo ve yıllar içinde değişen antijenik yapısına bağlı olarak salgınlara yol açabilmesi nedeniyle özel bir öneme sahiptir. İnfluenza kişiden kişiye damlacık yoluyla (hasta kişilerin öksürük, hapşırık yoluyla çevreye yaydığı damlacıklar) ve bu damlacıklarla kirlenmiş eller veya eşyalar aracılığıyla bulaşır” dedi.

Griple ilgili yakınmaların genellikle birkaç günlük kuluçka dönemini takiben ani bir şekilde başladığını ifade eden Prof. Dr. Şardan, “Ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı, yaygın kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, kuru öksürük, burun akıntısı en sık görülen yakınmalardır. Çocuklarda bu tabloya ishal de eşlik edebilir. Yaşlılarda, altta yatan kalp veya akciğer hastalığı olan kişilerde, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve gebelerde klinik seyir çok ağır olabilir, influenzaya bağlı viral pnömoni (zatürree) gelişebilir ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca influenza geçiren kişilerde 7-14 günlük bir iyileşme dönemini takiben ikincil bakteriyel pnömoni (zatürree) de gelişebilir” ifadesini kullandı.48 SAAT İÇİNDE TEDAVİYE BAŞLANMALI

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şardan, influenza tedavisinde kullanılabilecek antiviral ilaçlar olduğunu ancak tedaviye başlama zamanının büyük önem taşıdığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu ilaçların maksimum etki gösterebilmesi için belirtilerin başlamasını takiben ilk 48-72 saat içinde tedaviye başlanması gerekir. Antiviral tedavi verilmeyen olgularda akut dönem genellikle 3-4 gün sürer, bir haftaya kadar da uzayabilir. Bu süre içinde istirahat ve destek tedavi (ateş düşürücü, ağrı kesici gibi) önerilir. Kuru öksürük üç hafta kadar devam edebilir. İnfluenza komplikasyonları yönünden yüksek risk grubuna giren kişilerin ve sağlık personelinin her yıl influenza aşısı yaptırması önerilir. İnfluenza geçiren kişilerin kalabalık ortamlara girmekten kaçınması, öksürüp hapşırırken ağızlarını kağıt mendil, peçete ile kapatmaları ve el temizliğine özen göstermeleri toplum içinde yayılımın kontrolü yönünden önem taşımaktadır.”

(İHA)

 


Etiketler: Grip  Geçirenlere  Zatürree  Uyarısı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER