Futbolda Taç Atışlarının Ayakla Kullanılması Projesi, Dün Hayata Geçti

FUTBOLDA TAÇ ATIŞLARININ AYAKLA KULLANILMASI PROJESİ, DÜN HAYATA GEÇTİ

Futbolda taç atışlarının ayakla kullanılmasıyla ilgili proje, ilk kez amatör lig maçında hayata geçti. Hollanda Futbol Federasyonu, "Bu kurallar yakında yürürlüğe girecek." dedi.

Tarih : 11 Kasım 2017, 14:00
Puan Ver : Futbolda Taç Atışlarının Ayakla Kullanılması Projesi, Dün Hayata Geçti(8/10)4

Futbola getirilmesi düşünülen yeni kurallar, ilk kez bir futbol maçında uygulamaya konuldu. Infantino'nun başkan seçildikten sonraki en önemli projelerinden olan devrim niteliğindeki değişiklikler, gözlerden uzak bir şekilde Hollanda'da teste tabi tutuldu.

Ülkenin iki amatör takımı Lisse ve Quick Boys, yeni kuralların uygulanması için özel bir maçta karşı karşıya getirildi. FIFA'nın teknolojik gelişmeden sorumlu direktörü Marco Van Basten'in de hazır bulunduğu karşılaşmada futbolcular, yeni kuralların geçerli olduğu mücadelede boy gösterdi.

TAÇLAR ARTIK AYAKLA KULLANILACAK

Maçta üç temel kural denendi.Bunlardan bir tanesi free/kick kullanan futbolcunun topla driplingini mümkün kılan (kendisine pasla oyunu başlatması) ve yine serbest vuruş ya da kornerin, hakemin düdüğü beklenmeksizin kullanılabilmesini sağlayacak olandı. Taç atışlarının ayakla kullanılması ikinci yenilik olarak maçta uygulanırken, penaltıya ancak ceza sahasında yapılan faulun, bariz gol şansını engellemesi durumunda hükmedilmesi de üçüncü yeni kural olarak denendi.

DEĞİŞİKLİK YAKINDA YAPILACAK

Bu kural değişikliklerini yapmaktaki amacın oyunu daha hızlı, daha çekici ve daha adil bir hale getirmek olduğu belirtildi. Yapılan deneme maçıyla ilgili ilk reaksiyon ise Hollanda Futbol Federasyonu'ndan geldi. Federasyon direktörü Gijs de Jong, bu kuralların yakın bir gelecekte yürürlüğe gireceğini söyledi.

Kaynak: Milliyet

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Futbolda  Taç  Atışlarının  Ayakla  Kullanılması  Projesi  Dün  Hayata  Geçti    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER