F-4E İLE DENETİM YAPTI


F-4E İLE DENETİM YAPTI
Tarih : 13 Mart 2015, 00:03
Puan Ver : F-4E İle Denetim Yaptı(7/10)3


Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda F-4E 2020 uçağıyla havadan denetim yaptı. Öztürk, “Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve Türk Hava Kuvvetleri'nin başı sağ olsun. Bu kazalardan dersler çıkaracağız” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk, Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'nda ve 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda incelemelerde bulundu. 10 Mart 2015 tarihinde Eskişehir'e giden Öztürk, şehit ailesine taziye ziyaretinde bulundu ve F-4E 2020 uçağında havadan yere taarruz görevini, bizzat uçarak denetledi. Orgeneral Öztürk, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal'a makam ziyaretinin ardından, 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığında görevli uçucu ve hat bakım personeline hitap etti. Öztürk, hitabında; “Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ve Türk Hava Kuvvetleri'nin başı sağ olsun. Bu kazalardan dersler çıkaracağız. Her biriniz, uçaktan çok daha değerlisiniz. Hepiniz çok özel eğitimler aldınız” ifadelerini kullandı.

Bakım personeline emeklerinin son derece kıymetli olduğunu vurgulayarak, uçakların bakımlarının en iyi şekilde yapıldığına inandığını belirten Öztürk, “Eski uçak yoktur, bakımsız uçak vardır. Türk Hava Kuvvetleri'nde uçakların bakımsız olması söz konusu değildir. Yaptığınız işlerin karşılığı maddiyatla ölçülemez. İşiniz çok zor ve hayati. Allah size güç versin” diye konuştu.

Öztürk, konuşmasının ardından 112'nci Filo Komutanlığı'na ait F-4E 2020 uçağı ile Datça Radar Taarruzu görevini bizzat uçarak denetledi. Görev esnasında, milli olarak geliştirilen ve hedefe 250 kilometre mesafeden atılabilen Stand Off Missile (SOM) silahının atışı, simüle olarak gerçekleştirildi. Orgeneral Öztürk, tekrar F-4E uçağı ile uçmuş olmaktan son derece mutlu olduğunu, yaklaşık 2 bin saat boyunca her zaman güvenerek uçtuğu bu uçağa halen güveninin tam olduğunu ifade etti. Öztürk, ayrıca modernize edilen uçakların kavuştuğu caydırıcı yeteneklerin, Hava Kuvvetlerinin gücüne güç kattığını belirtti.

Orgeneral Öztürk, Orgeneral Abidin Ünal ile birlikte, taziye ziyaretinde bulunmak için 24 Şubat 2015 tarihinde Malatya'da meydana gelen kazada hayatını kaybeden Şehit Hava Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer'in Eskişehir'de bulunan baba evine gitti. Şehit babası Mehmet Sezer, annesi Ayşe Sezer ve eşi Hatice Sezer'e baş sağlığı dileklerini iletti. Özürk, tüm şehitlerle birlikte, Binbaşı Sezer'i de rahmet ve minnetle andığını belirterek, “Şehit olan tüm pilotlarımız benim de evladımdır. Şehitlerimizin aileleri, eşleri ve çocukları, artık bizim çocuklarımızdır. Hava Kuvvetleri, onların ailesidir. Her zaman sizlerin yanında olacağız, varlığımızı hissettireceğiz. Şehitlerimizin emanetlerine en iyi biçimde sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

(İHA)

 


Etiketler: F-4E  İle  Denetim  Yaptı  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER