Erdoğan, başkanlara seslendi: Dikey yapılaşmaya izin vermeyin

ERDOĞAN, BAŞKANLARA SESLENDİ: DİKEY YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYİN

Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarına seslenerek "Dikey yapılaşmaya izin vermeyin." dedi.

Tarih : 11 Kasım 2017, 21:00
Puan Ver : Erdoğan, Başkanlara Seslendi: Dikey Yapılaşmaya İzin Vermeyin(9/10)5

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültürel Mirası İhya Projeleri Tanıtım Programında konuştu. Erdoğan, şehirlerdeki 'dikey yapılanma'dan bir kez daha şikayet ettiği konuşmasında, "Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda, bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır, biz buna odaklanmalıyız" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"ONLAR YIKTI, BİZ İNŞA EDİYORUZ"

Fatih'te selatin camilerin ara bölgelerindeki yüzlerce mescidi, o malum, tarihi inkar edenler yıktılar. Onlar yıktı biz ise inşa ediyoruz, ihya ediyoruz. O yıkan zihniyet hangi zihniyetti? Malum CHP zihniyetiydi.

"MİLLETİMLE DERTLEŞTİM"

Son günlerde medeniyet konusunda, şehir konusunda, kültür konusunda pek çok toplantıya katıldım. Milletimle dertleştim. Bugün burada da bazı hususları ifade etmekte fayda görüyorum. Batı medeniyetinin elde ettiği imkanlarla adeta yaratıcıya meydan okurcasına kar hırsıyla dünyanın bütün güzelliklerine saldırdığı bir dönemden geçiyoruz.

"DİKEY YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYİN"

Şehirlerimiz gecekonduların, zevksiz binaların saldırısına uğradı. Başını sokacak evi olmayan insanlara estetikten bahsetmek anlamsız olabilir. Bu dönemde öncelik zorunlu ihtiyaçların karşılanmasıydı. Türkiye bu düzeyi geride bıraktı.

Dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmemeliyiz. Biz yatay mimariye odaklanmalıyız. Şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu göreceksiniz. Çirkin binalarla şehirlerimizin kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizin, yaylalarımızın çirkin binalarla istilasına izin vermemeliyiz.

"250 RESTORASYON PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ"

Sınırlarımızın içinde ve dışında tarihimizi ayağa kaldırma mücadelesini verdik. Dönemimizde yılda ortalama 250 restorasyon projesi hayata geçirildi. 5000 eseri teker teker saymaya kalksam saatler sürer.

"TARİH VE KÜLTÜR CELLATLARI KOL GEZİYOR"

Restorasyon deyince akla içimizi acıtan nice görüntü de geliyor. Tüm gayretlerimize rağmen tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Güya aslına uygun restore edilen ama üzeri çimento ve kumla kaplanan nice eserler gördük. Asırlık taşları sökülen nice surlari binalar gördük. Her santimi el emeği göz nuru kapıları, pencereleri sökülen nice konaklar, evler gördük.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Erdoğan  Başkanlara  Seslendi  Dikey  Yapılaşmaya  İzin  Vermeyin    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER