erdoğan arabistan'a gitti

ERDOĞAN ARABİSTAN'A GİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Tarih : 28 Şubat 2015, 22:00
Puan Ver : Erdoğan Arabistan'a Gitti(7/10)3


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere özel uçak 'TUR' ile saat 18.30'da Suudi Arabistan'a gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdu¨laziz Al Suud'un misafiri olarak bakanlar, bürokratlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle ülkeye gittiğini söyledi. Erdoğan ziyaretinin bir diğer amacının Kral Selman'ı tebrik etmek olduğunu dile getirdi.

Uluslararası toplumun gündemini işgal eden olayların çoğunun Türkiye'nin komşularında olduğuna dikkat çeken Erdoğan, cereyan eden her hadiseden Türkiye dahil tüm bölgenin etkilendiğini söyledi. Hassas süreçte bölgede bulunan devletlere büyük sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Erdoğan açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bombalanan her şehir bizim şehrimiz, talan edilen miras bizim mirasımız, öldürülen her çocuk bizim evladımızdır. Türbeleri, camileri, kütüphaneleri, binaları tarumar edilen bizleriz, yakıp yıkılan bizleriz. Bu sebeple hadiselere bigane kalmamız, nemelazımcı bir tavır içine girmemiz mümkün değildir. Biz bu anlayışla hemen her fırsatta bölge ülkeleri ve uluslararası ortaklarımızla bir araya geliyor, bölgenin istikrarı ve güvenliğini temin için neler yapabileceğimizi istişare ediyoruz. 2 Mart'ta Riyad'da da kardeşim Kral Selman ile yapacağımız görüşmelerde stratejik ilişkilerimizin ve işbirliğimizin çeşitli yönlerini ele alacağız. Ayrıca bölgemizin güvenlik ve istikrarını etkileyen sorunlar hakkında fikir teatisinde bulunacağız. Bu meyanda Suriye, Filistin, Libya, Irak, Mısır ve Yemen'deki durum ile terörizmle mücadelenin, üzerinde hassasiyetle duracağımız konular olduğunu belirtmek isterim.'

Hedeflerinin, ilişkileri daha da derinleştirmek ve ilerletmek olduğunu söyleyen Erdoğan, cumhurbaşkanı olduktan sonra bunun Suudi Arabistan'a ilk ziyareti olacağını ifade etti. Erdoğan, Suudi Arabistan tarafında da aynı iradenin mevcut olduğunu belirterek, 'İnşallah bu ziyaretim, ilişkilerimizin en üst düzeye çıkartılmasına ve işbirliğimizin her alanda güçlendirilmesine vesile teşkil edecektir' dedi.YAŞAR KEMAL'İ UNUTMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Yaşar Kemal için başsağlığı dileyerek, 'Gerek hanımefendiyi gerek yeğenini aramak suretiyle kendileriyle bu acılarını paylaştım. Derin bir teessürümüz olduğunu kendilerine de ifade ettim. Ayrıca kendisine ben Allah'tan rahmet, yakınlarına ve edebiyat camiamıza da başsağlığı diliyorum' dedi.

Erdoğan'ı, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve öteki ilgililer uğurladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazeteciler ve işadamlarından oluşan heyet de eşlik etti.

(İHA)

 


Etiketler: Erdoğan  Arabistan  A  Gitti  İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER