egm'den 1 mayıs açıklaması

EGM'DEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs Emek ve Dayanış Günü kutlamaları sırasında suç işlediği değerlendirilen 69 kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

Tarih : 03 Mayıs 2015, 19:33
Puan Ver : Egm'den 1 Mayıs Açıklaması(5/10)1


Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs Emek ve Dayanış Günü kutlamaları sırasında suç işlediği değerlendirilen 69 kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

Toplam gözaltı sayısının 408'e ulaştığı belirtilen açıklamada, 10 kişinin tutuklandığı, 173 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan (EGM) yazılı açıklamada, 1 Mayıs 2015 'Emek ve Dayanışma Günü' kutlamaları sırasında, ortamın sağladığı kalabalıkları fırsat bilerek toplantı ve gösteri yürüyüş hakkını kötüye kullanmak ve hukuk dışı girişimlerde bulunmak isteyen iyi niyetli olmayan kişilere kanunlar çerçevesinde müdahale edildiği ve suç sayılan malzemelerle birlikte ilk gün 339 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, gösteriler sırasında hukuk dışına çıktığı belirlenen kişilere yönelik yapılan çalışmalar sonucunda suç işlediği değerlendirilen 69 kişi daha gözaltına alındı ve toplam gözaltı sayısı 408 kişiye ulaştı.ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER ARASINDA BOMBA DA VAR

Gözaltına alınan kişilerle birlikte yakalanan toplam suç malzemelerinde de artış olduğuna dikkat çekilen açıklamaya göre gözaltına alınan bazı kişilerle beraber, 154 molotof, 106 havai fişek ve 1 havai fişek rampası, 2 ses bombası ve 1 el yapımı bomba, 1 tabanca, 1 kuru sıkı tabanca, 1 telsiz ve 1 kelepçe, 201 demir bilye, 219 maske, 5 torpil, 5 sapan, 3 bıçak ve 1 muşta, 2 polis yeleği, 14 örgütsel simge ve 4 örgütsel pankart ile çok sayıda suç sayılan malzeme ele geçirildi.

Açıklamada, 'Gözaltına alınan toplam 408 kişi hakkında, toplumsal olaylardaki kanun dışı eylemlerin cezalarını artıran ve kamuoyunda 'İç Güvenlik Paketi' olarak adlandırılan 6638 sayılı Kanunla değiştirilen 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 33'üncü maddesi gereğince havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar ile demir bilye, sapan, taş, zincir ve benzeri malzemeleri bulundurmaktan 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis ile cezalandırmayı öngören kanun hükümleri ile diğer mevzuat hükümleri kapsamında yapılan ve yapılmakta olan adli soruşturmalar sonucunda, 10 kişi tutuklanmıştır. 173 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. 225 kişi hakkında ise adli mercilere sevk edilme çalışmaları devam etmektedir' ifadelerine yer verildi.

(İHA)

 


Etiketler: Egm  Den  1  Mayıs  Açıklaması  Ankara  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER