'efendimize layık olmanın yegane yolu...'

'EFENDİMİZE LAYIK OLMANIN YEGANE YOLU...'

Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılan Sare Davutoğlu, “Bugünkü tek derdimiz, tek meselemiz insanlık onurunu savunmaktır.

Tarih : 20 Nisan 2015, 18:09
Puan Ver : 'efendimize Layık Olmanın Yegane Yolu...'(7/10)3


Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılan Sare Davutoğlu, “Bugünkü tek derdimiz, tek meselemiz insanlık onurunu savunmaktır. Efendimize layık olmanın yegane yolu da budur” dedi.

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Kutlu Doğum Haftası kapsamında “Kadınlardan Peygambere Sesleniş” adlı etkinlik düzenlendi. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat ve çok sayıda davetli katıldı katıldı.

AK Partili kadınların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, 13 yaşındaki Rabia Kılıç'ın okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Hz. Muhammed'in Veda Hutbesi'nin okunduğu programda konuşan Sare Davutoğlu, “Bugünkü tek derdimiz, tek meselemiz insanlık onurunu savunmaktır. Efendimize layık olmanın yegane yolu da budur” dedi.

Dünyada bir kısım insanların hak ile güç kavramlarını birbirinin aynıymış ve “güçlü olan aynı zamanda haklı olandır” şeklinde takdim etmeye çalıştıklarını söyleyen Davutoğu, “Hepimizi güçlü olanın aynı zamanda haklı olduğuna da inandırmaya da çalışıyor. Tarafsız ve adil olması gereken uluslar arası insani kurumlar bile gücün sarhoşluğuna maalesef teslim oluyorlar. Avrupa'da yaşayan 20 milyon Müslüman ne yazık ki bugün ayrımcı nefret söylemlerine muhatap oluyor. Bu bir arada yaşama konusunda sadece Avrupa'nın değil bütün insanlığın Müslümanlardan öğrenmesi gereken çok şey var. Efendimizin sürgün edildiği Mekke'ye tekrar dönüşü ve Mekke'nin fethinden sonra ortaya koyduğu tavır, her Müslüman için örnek olmalıdır” şeklinde konuştu.“PEYGAMBERİMİZİN İZİNDEN YÜRÜYENLER ADİL VE HAKKANİYETLİ BİR DÜZEN İNŞA EDEBİLİRLER”

Konuşmasında Hz. Muhammed'in hayatından örnekler veren Sare Davutoğlu, “Akıl almaz işkenceler gördüğü şehre Fatih olarak girdiğinde intikam hisleriyle değil, hoşgörüyle, muhabbetle, adaletle davrandı. Peygamber Efendimizin bize vasiyeti olan Veda Hutbesi'nde toplumları, devletleri sıkışıp kaldıkları ruhsuz, insanlık onurunu ayaklar altına alan tutumlardan uzak durmamız için paha biçilmez öğütler vardı. Veda Hutbesi sadece Müslümanlara değil tüm insanlığa, barışı, huzuru, hoşgörü iklimini yeniden getirebilir. Buradan çıkarılabilecek derslerle dünyada kin ve nefret kültürünün yerini, rahmet ve merhamet kültürü, rahmetle merhamet pratiği alabilir. Peygamber Efendimizin izinden yürüyen insanlar ve toplumlar sadece adil ve hakkaniyetli bir düzen inşa edebilirler. Birbirinin hukukunu korumanın yegane yolu gücü değil hakkı esas almaktır. Bu, birbirimizle ilişkilerimizden başlayarak tüm yönetim kademelerine kadar böyledir. Bize göre yeryüzünün her yerinde insanlığın muhtaç olduğu adalet ve hukuk düzenleri güce göre değil hakkaniyete, adalete göre şekillenmelidir. Bütün dertlerimizin devası olarak sadece kendimiz için değil, yakınlarımız için, çocuklarımız için, Efendimizden feyiz alalım” dedi.“GÜÇ SARHOŞLUĞU DÜNYANIN HER YERİNDE ACI COĞRAFYALAR OLUŞTURUYOR”

Sare Davutoğlu, bugün hak ve adaletin yerini alan güç sarhoşluğunun dünyanın her yerinde acı coğrafyalar oluşturduğunu ifade ederek, “Bu coğrafyalarda azımsanamayacak sayıda Müslüman kardeşimizde diğer insanlarla beraber zulme uğruyor, çile çekiyor. Üstelik bize bu acıyı yaşatanların bir kısmı Müslümanları bu acının sebebi olarak takdim etmeye gayret ediyor. İslam düşmanı bazı kişiler ve gruplar, kitleleri ciddi tahriklerle bilinmezliğe sürüklüyor. Oysa bu nefret söyleminin hedefi olan Müslümanlar tarihin gördüğü en huzurlu toplumun mimarı Hz. Muhammed'in ümmeti. Her Müslüman aslında mensubiyeti gereği dünyaya huzuru, barışı ve birlikte yaşayabilme kültürünü tesis etmekle yükümlü. Maalesef Müslümanların bir kısmı da bu sınavı, birlikte yaşama kültürünü hayatımıza aktarma sınavını başarıyla geçemedi. Ve bunu yaparak hem kendilerine, hem İslam'a hem de dünya barışına büyük zararlar verdiler” ifadelerini kullandı.TOPBAŞ: “BU SEÇİM, TÜRKİYE'NİN KADERİNİN MASAYA YATIRILDIĞI BİR SEÇİM”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise genel seçimlerle ilgili kısa bir değerlendirme yaparak “Önümüzde bir genel seçim var. Bu genel seçim Türkiye'nin kaderinin masaya yatırıldığı bir seçim. Dünyada ezber bozan bir Türkiye olsun istiyorsak, bu seçimde çok farklı gayretleri ortaya koymak zorundayız. Bu cevher içimizde var. Bunun formülü bizde var. Bunun formülü Allah'ın Resul'ünde var. O formülle biz inanıyorum ki bütün kapıları açar, bütün gönülleri açar ve gönüllerde yer tutabiliriz” dedi.

Programın ardından AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı İffet Polat, her biri için 10 bin Salavat-ı Şerif getirilen “999” gülü Sare Davutoğlu'na takdim etti. Programda ayrıca AK Parti İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

(İHA)

 


Etiketler:   Efendimize  Layık  Olmanın  Yegane  Yolu    İstanbul  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER