Dünyanın En Büyük Elmaslarından Biri 6,5 Milyon Dolara Satıldı! Geliri Yoksullara Gidecek

DÜNYANIN EN BÜYÜK ELMASLARINDAN BİRİ 6,5 MİLYON DOLARA SATILDI! GELİRİ YOKSULLARA GİDECEK

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'a ait dünyanın en büyük işlenmemiş elmaslarından biri olan 709 karatlık Barış Elması, 6,5 milyon dolara satıldı.

Tarih : 05 Aralık 2017, 10:40
Puan Ver : Dünyanın En Büyük Elmaslarından Biri 6,5 Milyon Dolara Satıldı! Geliri Yoksullara Gidecek(9/10)5

New York'ta Sierra Leone Hükümeti tarafından ülkedeki yoksullara yardım etmek ve kalkınma projeleri geliştirmek amacıyla açık artırmaya çıkarılan elmasın sahibi, İngiliz mücevher markası Graff Diamonds'ın başkanı Laurence Graff oldu.

GELİRİ YOKSULLARA DAĞITILACAK

Elmasın satışından elde edilen gelirin yarısı, özellikle ülkenin doğusunda elmasın bulunduğu Koryardu köyünde temiz su, elektrik, eğitim ve sağlık projeleri için kullanılacak.

ÖNCEKİ SEFER DAHA YÜKSEK BİR TEKLİF ALMIŞTI

Dünyadaki en büyük 14'üncü elmas, geçen mayıs ayında yine New York'ta bir müzayedede satışa çıkarılmış ancak Sierra Leone Hükümeti 7,8 milyon dolarlık teklifi kabul etmemiş ve elmas satılmamıştı. "Barış Elması", bu müzayedede daha önce verilen tekliften daha düşük bir fiyata el değiştirdi.

BİR PAPAZ BULDU

"Barış Elması", mart ayında Kono bölgesinde yer alan Koryardu köyünde Emmanuel Momoh adlı Hristiyan bir papaz tarafından bulunmuş, papaz elması hükümete teslim etmişti.

Sierra Leone'da 1990'lu yıllardaki iç savaşta bu değerli taşlar silah alımı için kullanılmış ve "kanlı elmaslar" adı verilmişti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Dünyanın  En  Büyük  Elmaslarından  Biri  65  Milyon  Dolara  Satıldı  Geliri  Yoksullara  
Gidecek    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER