Dün Rekor Kıran Dolar, Yeni Güne Yatay Başladı

DÜN REKOR KIRAN DOLAR, YENİ GÜNE YATAY BAŞLADI

Dolar, dün Merkez Bankasından ve dünya piyasalarından gelen haberlerin ardından son 11 ayın en yüksek seviyesini görmüştü. Güne sakin başlayan dolar, ilk işlemlerde 3,93 lira seviyesinde.

Tarih : 21 Kasım 2017, 09:40
Puan Ver : Dün Rekor Kıran Dolar, Yeni Güne Yatay Başladı(10/10)6

Dolar, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) düzenlediği TL uzlaşmalı döviz satım ihalelesinde iki katı teklif almıştı. 350 milyon dolarlık döviz satım ihalelerine toplam 637 milyon dolar teklif ve 6 ay vadeli 4,13 kur üzerinden satışın ardından dün akşam üzeri dolar/TL 3,9296 seviyesine çıkarak son 11 ayın en yüksek değerine ulaşmıştı. Euro ve sterlinin de rekor kırdığı günün ardından piyasalarda döviz bugün de yükselişte. Dolar sabah 8:10 itibarıyla 3.9290 TL sınırında, euro da 4.61 üzerinde seyrediyor.

ABD HAZİNE TAHVİL GETİRİLERİ ETKİSİYLE YÜKSELİYOR

Küresel piyasalarda azalan risk iştahı, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybetmesine neden oluyor. Asya borsaları, yatırımcıların küresel ekonomide güçlenme işaretlerinden cesaret bulmasıyla yükselirken; dolar, yüksek seyir izleyen ABD hazine tahvil getirileri etkisiyle yüksek seyrediyor.

TL'nin değer kaybetmesinde daha önce de enflasyondaki artış etkili olmuştu. Ekimde enflasyonun yüzde 11,90 gelmesinin ardından hem artan kur ve enerji fiyatları hem de soğuk havaların etkisi ile gıda fiyatlarının kasımda daha da artabilir.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: haberinburadaEtiketler: Dün  Rekor  Kıran  Dolar  Yeni  Güne  Yatay  Başladı    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER