Dr. Çakın: Isı değişimleri vücut adaptasyonunu zorlaştırıyor

DR. ÇAKIN: ISI DEĞİŞİMLERİ VÜCUT ADAPTASYONUNU ZORLAŞTIRIYOR

Medicalpark Özel Elazığ Hastanesi dahiliye hekimi Uzm. Dr. Özlem Çakın, “İlkbaharda havanın ısınması, kalabalık ve sıkışık ortamlarda daha fazla bulunma ve okulların tatil olması gibi etkenlerle; özellikle çocukların taşıyıcı olduğu nezle ve grip gibi viral hastalıkların...

Tarih : 09 Mayıs 2013, 15:54
Puan Ver : Dr. Çakın: Isı Değişimleri Vücut Adaptasyonunu Zorlaştırıyor(7/10)3

Medicalpark Özel Elazığ Hastanesi dahiliye hekimi Uzm. Dr. Özlem Çakın, “İlkbaharda havanın ısınması, kalabalık ve sıkışık ortamlarda daha fazla bulunma ve okulların tatil olması gibi etkenlerle; özellikle çocukların taşıyıcı olduğu nezle ve grip gibi viral hastalıkların sürekli bulaşması, ilkbaharda birçok farklı hastalığın ortaya çıkmasına sebep oluyor.“ dedi.

Dr. Özlem Çakın, mevsimsel değişikliklere karşı korunma yollarını ve küçük önlemlerle virüslerden nasıl uzak durulabileceği konusunda bilgi verdi. İlkbahar hastalıkları denilince akla iklimsel, sosyal ve fiziksel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan veya sıklığı artan enfeksiyon hastalıkları geliyor. Bunların çoğunluğu enfeksiyon hastalıkları. Ancak depresyonu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Vücut direncini kıran birçok değişikliğin de buna katkıda bulunduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özlem Çakın; güneş ışınlarının artması, havanın ısınması ve rüzgar, enfeksiyon ve alerjik durumların ortaya çıkmasını sağladığı gibi, burun ve ağız içi mukozanın kuruması ve koruyucu özelliğini yitirmesi nedeniyle mikropların vücuda kolayca girmesine imkan sağladığını kaydetti.

İnsan vücudunun ısı değişimlerine ve yeni koşullara uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı olduğunu belirten Dr. Çakın, “Bu da sadece yumuşak mevsim geçişleriyle mümkündür. Havaların aniden ısınıp soğumasıyla ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Böylece bağışıklık sistemi zaten zayıflamışken, enfeksiyonların bulaşma ihtimalinin fazlalaşması ilkbahar-yaz döneminde grip ve nezle salgınlarının oluşmasına neden oluyor.“ şeklinde açıklama bulundu.CİHANEtiketler: Dr  Çakın  Isı  Değişimleri  Vücut  Adaptasyonunu  Zorlaştırıyor  haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER