Domuz gribi nedir H1N1, belirtileri neler ?

DOMUZ GRİBİ NEDİR H1N1, BELİRTİLERİ NELER ?

Son haftalarda birçok ilde domuz gribi vakaları yaşanması vatandaşı tedirgin etti.

Tarih : 10 Ocak 2016, 19:01
Puan Ver : Domuz Gribi Nedir H1N1, Belirtileri Neler ?(5/10)3


Sağlık Bakanlığı sitesinden verilen bilgiler doğrultusunda domuz gribi nedir, belirtileri, nasıl bulaştığı ve domuz gribinden korunmak için neler yapmak gerekir gibi soruları cevapları ile birlikte haberimizde derledik. İşte o detaylar..Hasta olmayan insanların bu yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yüzlerine ya da burunlarına götürmeleri de hastalığın bulaşma yollarından birisi olarak gösteriliyor. Hastalanan kişiler, hastalığın belirtileri başlamadan bir gün öncesinden başlayarak 7 gün boyunca bulaşıcı özellikler taşıyor.Hastalık için hamileler, çocuklar ve yaşlılar riskli gruplar içinde yer alıyor. Bu gruplardaki hastalarda, hastalık normalinden daha ağır ilerliyor.DOMUZ GRİBİNİN ÇOCUKLARDAKİ ACİL DURUM BELİRTİLERİ- Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü

- Mavimsi cilt rengi

- Yeterince sıvı alamama

- Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe

- Huzursuzluk

- Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürükYETİŞKİNLERDEKİ ACİL DURUM BELİRTİLERİYetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar şunlardır:

- Solunum güçlüğü veya nefes darlığı

- Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç

- Ani baş dönmesi

- Şiddetli bulantı ve kusmaHastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlara, hastalığın belirtileri görüldükten sonraki iki gün içerisinde doktor kontrolünde başlanması gerekiyor.
Etiketler: Domuz  Gribi  Nedir  H1N1  Belirtileri  Neler      haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER