Doğum yardımı ücreti ne kadar? Ne zaman başlayacak?

DOĞUM YARDIMI ÜCRETİ NE KADAR? NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Doğum yardımı ne zaman ödenmeye başlayacak? 14 Mayıstan sonra doğum yapacaklar dikkat...

Tarih : 31 Ağustos 2015, 12:29
Puan Ver : Doğum Yardımı Ücreti Ne Kadar? Ne Zaman Başlayacak?(5/10)7


Doğum yardımı ne zaman ödenmeye başlayacak? 14 Mayıstan sonra doğum yapacaklar dikkat...Doğum yardımından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilecek. Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların üçüncü dereceye kadar olan altsoyları da doğum yardımından yararlanmak için başvuru yapabilecekler. Ülkemizde yaşayıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı çiftlerin doğum yardımından yararlanması mümkün olmayacak. Anne ve babanın birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, birisi yabancıysa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anne veya babaya doğum yardımı yapılabilecek. Hem anne hem baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise doğum yardımı sadece anneye yapılacak. Yani gerçekleşen doğum nedeniyle hem anneye hem babaya doğum yardımı yapılmayacak. 

Doğum yardımı almak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK'ya) kayıtlı olmanıza gerek yok. Kimlik Paylaşımı Sistemi'nde yer alan nüfus kayıtları dikkate alınarak ödeme yapılacak. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı alınabilecek. Ödemeler için yetkili bölüm Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı olacak. Yatırılan tutarların ilerleyen dönemlerde artması mümkün. Çünkü söz konusu tutarlar Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük durumda.
Doğum yardımı daha önceden memurlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre yapılmaktaydı. Ancak Aile Paketiyle 657 sayılı kanundaki doğum yardımı da yürürlükten kaldırıldı. Eski düzenlemeye göre devlet memurlarına 2015 yılı için doğum yardımı olarak 198,27 TL ödeniyordu. Ayrıca doğum yardımı çocuk sayısına göre değişmiyordu. Yeni düzenlemeye göre, doğacak birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için ise 600 TL doğum yardımı ödenecek. Bu durumunda memurlar için, doğum yardımı; birinci çocuk için 101,83 TL, ikinci çocuk için 201,83 TL ve sonraki her çocuk için 401,83 TL daha fazla yapılmış olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre doğum nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmışsa ve kararlaştırılan tutar Aile Paketindeki tutarlardan az ise aradaki fark kendilerine ödenecek. Özel sektörde çalışanların durumu ise farklı. Özel sektördeki bir işçi doğum yaptığında patronu iş sözleşmesine dayanarak doğum yardımı yapabiliyordu. Bundan sonra patronlar nasıl olsa devlet yardımda bulunuyor diyerek doğum yardımı yapmama yolunu seçebilirler. Hizmetin yürürlüğe girme tarihi 15 Mayıs 2015 olarak belirlendi. 14 Mayıs ve öncesinde doğum yapacaklar ne yazık ki doğum yardımı alamayacak. Uygulamaya yönelik detaylı bilgi almak isteyenler, ücretsiz hizmet sunan Alo 144 Sosyal Yardım Hattını arayabilir veya aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvuru yapabilirler.Etiketler: Doğum  Yardımı  Ücreti  Ne  Kadar  Ne  Zaman  Başlayacak    haber

Bu Haberle İlgili Yorumlar

BU KATEGORİDEKİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER